آیین درختکاری صلح و دوستی

 آیین درختکاری صلح و دوستی

محمد جواد ظریف در آیین درختکاری صلح و دوستی؛

دنیای انحصارها به سر آمده است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در آیین درختکاری صلح و دوستی که به همت شهرداری تهران و منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد در بوستان نوروز برگزار شد اظهار داشت: 

زمانی می گفتند برای آنکه در جهان تاثیر بگذارید و دنیا را به سمت صلح یا خدای ناکرده جنگ بکشانید، نیازمند قدرت یک دولت هستید. زمانی ادعا می شد برای این که پیامتان را به دنیا برسانید، حتما باید از امپراتوری های رسانه ای بهره مند باشید اما امروز با تحولات بین المللی به این نتیجه رسیده ایم که یک فرد می تواند از طریق فضای مجازی پیامی را به جهانیان ارسال کند. دنیای انحصارها دیگر به سر آمده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت نوسازی عباس آباد ، آیین کاشت «درخت صلح و دوستی» صبح روز پنجشنبه 17 اسفند ماه با حضور محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه،محمد علی نجفی شهردار تهران،جمعی از اعضای شورای شهر و سفیران و نمایندگان کشورهای مختلف مقیم تهران در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد ، بوستان نوروز برگزار شد.

در شروع این مراسم پس از خوش آمدگویی عارف نیا رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به مدعوین ، علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران پشت تریبون رفت و گفت: درخت از گذشته با فرهنگ و تمدن ایرانی پیوندی دیرینه داشته است و بخشی از تاریخ و هنر ایران زمین محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت توسعه فضای سبز در شهر تهران، تصریح کرد: در ادبیات و شعر فارسی توجه ویژه ای به درخت شده، در آموزه‌های دینی نیز بارها بر ارزش کاشت درخت تاکید شده است.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران تصریح کرد: اکنون در فضای سبز پیرامون شهر تهران 40 هزار هکتار جنگل کاری داریم و سرانه فضای سبز از یک متر به16.15 مترمربع رسیده است.

وی افزود: قبل از انقلاب تهران تنها ۷۵ پارک داشت که پس از انقلاب به دلیل هشت سال جنگ تحمیلی توسعه فضای سبز پیشرفت خوبی نداشت، اما در سال ۶۵ کلنگ اولین کمربندسبز پیرامون شهر زمین خورد و امروز ۴۰ هزار هکتار جنگل کاری در حاشیه تهران داریم.

وی با تاکید بر اینکه توسعه فضای سبز یکی از طرح‌های ملی است، خاطر نشان کرد: امروز علیرغم افزایش ارزش افزوده زمین در تهران فضای سبز توسعه قابل توجهی داشته است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران با اشاره به تاکید شهردار مبنی بر توزیع عادلانه فضای سبز مناطق مختلف شهر گفت: در برخی از مناطق شهر تهران به دلیل تراکم بافت مسکونی، از لحاظ سرانه های فضای سبز کم‌برخوردار هستند که توسعه فضای سبز در این محدوده نیز در دستور کار قرار دارد.

در ادامه پس از سخنرانی مختاری ، محمد جواد ظریف ضمن خیرمقدم به حاضران و تقدیر از شهرداری تهران، فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت فاطمه (س) روز زن و روز مادر را به بانوان و مادران تبریک گفت و ادامه داد: امسال در رخدادی جالب، امروز روز جهانی زن است و بر اساس تقویم جمهوری اسلامی فردا روز زن و مادر؛ این تقارن فرخنده بیانگر این واقعیت است که، آن چه ما را به یکدیگر پیوند می دهد بسیار گسترده تر از تفاوت هایی است که موجب اختلاف میان ما شده است.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه محیط زیست یکی از مهم ترین عواملی است که همه ما را بر روی کره خاکی به هم پیوند می دهد، تاکید کرد: امروز با چالش جهانی در حوزه محیط زیست مواجهیم. گرچه برخی دوست دارند، این چالش را نادیده بگیرند. اما این واقعیت است که تمام جهانیان از یک واقعیت خطرناک یعنی از بین رفتن محیط زیست رنج می برند و هیچ کشوری حتی با در اختیار داشتن تمام امکانات هم به تنهایی از پس برخورد با آن برنمی آید. این موضوع نشان می دهد که همه  ساکنین یک کشتی هستیم؛ یا همه با هم کشتی را به ساحل می رسانیم یا همه با هم غرق می شویم.

وی ادامه داد: دنیای ما دنیای مرزها نیست. دنیای ما دنیای اختلاف و تفرقه افکنی نیست. دنیای ما دنیای تبعیض و خشونت نیست. دنیای ما باید دنیای نوروز باشد. دنیای بازگشت زیبایی و نشاط به طبیعت که همه  ما می توانیم همزمان آن را جشن بگیریم. دنیای ما باید دنیای درختکاری باشد.

ظریف در ادامه سخنانش به بیتی از حافظ «درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد / نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد» اشاره کرد و با تاکید بر نقش هر فرد در تعیین آینده جهان گفت: تک تک ما می توانیم آینده بهتری بسازیم؛ چراکه تحولات دنیا واقعیتی را بسیار برجسته کرده است و آن نقش فرد انسانی در تعیین آینده جهانی است. زمانی ادعا می شد که گروه هایی و حتی دولت ها دارای مونوپولی (انحصار) در روابط بین الملل هستند. زمانی می گفتند برای آنکه در جهان تاثیر بگذارید و دنیا را به سمت صلح یا خدای ناکرده جنگ بکشانید، نیازمند قدرت یک دولت هستید. زمانی ادعا می شد برای این که پیامتان را به دنیا برسانید، حتما باید از امپراتوری های رسانه ای بهره مند باشید اما امروز با تحولات بین المللی به این نتیجه رسیده ایم که یک فرد می تواند از طریق فضای مجازی پیامی را به جهانیان ارسال کند. دنیای انحصارها دیگر به سر آمده است.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه با تقدیر از اقدامات شهرداری تهران در هفته درختکاری تصریح کرد: امروز به کمک دوستان بسیار خوبمان در شهرداری تهران می خواهیم این واقعیت را نشان دهیم که تک تک ما برای ساختن محیط زیست بهتر، باید با هم تلاش کنیم. هر فرد یک درخت می کارد  و مجموع این درخت ها محیط زیستی بهتر خواهد بود.

وی این موضوع را یک امکان، یک قدرت فوق العاده فرد انسانی در جامعه بین المللی و یک مسئولیت سنگین بر دوش تک تک افراد نامید و تاکید کرد: دیگر نمی توانیم بگوییم ما قدرت تغییر دنیا را نداریم. تک تک ما می توانیم این امکان و قدرت را داشته باشیم که در محیط پیرامونی و در دنیای مشترکمان تغییر ایجاد کنیم. امیدوارم امروز که ما درخت صلح می نشانیم.فرصت نشان دادن این واقعیت باشد که مشترکات و آن چه ما را به هم نزدیک می کند و آینده ما را به هم گره می زند بسیار بیشتر از چیزی است که میان ما اختلاف و دشمنی ایجاد می کند. بنابراین همه ما می توانیم از طریق همکاری های مشترک، دنیای بهتری برای فرزندانمان بسازیم.

کتاب «خیابان صلح» مربوط به آثار تاریخی خیابان 30 تیر و خیابان میرزا کوچک خان، طی این مراسم توسط شهردار تهران، وزیر امور خارجه و جانشین نماینده مقیم و هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران رونمایی شد.

وی تاکید کرد: در همین راستا به طور طبیعی فضایی ایجاد شده که امکان گفت و گوی عمیق تر، دوستانه تر و صمیمی تری برای همه را فراهم کرده است؛ از آن جهت که گفت و گو نقطه آغاز برآیند دسترسی به صلح است، می تواند یکی از ارزنده ترین امتیازات محیط زیست باشد و به عنوان ابزار عمومی در بین مردم، سیاستمداران، سیاست سازان و جامعه بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

شهردار تهران درخت را در همه دنیا سنبل سرزندگی، سرسبزی و قدرت در عین تواضع، دهندگی و بخشش بدون منت دانست و گفت: امروز در هفتمین روز از هفته درختکاری، روز خود را بر نشاندن درخت دوستی و صلح به عنوان پیام درخت آغاز می کنیم.

نجفی ابراز کرد: درخت بدون هیاهو و سر و و صدا، پیام صلح و دوستی را به خاطر سرسبزی، دهندگی، بخشش، قدرت و تواضع منتقل می کند و از این رو است که امروز نیز همین پیام را برای نام مراسم انتخاب کرده ایم.

وی افزود: شهرداری تهران عزم جدی دارد که تهران را به شهری زیست پذیر در نُرم های بین المللی تبدیل کند؛ امیدواریم طی چند سال آینده تغییراتی در تهران ایجاد کنیم که هم شهروندان تهرانی و هم میهمانان لذت بیشتری از زندگی در تهران را درک کرده و احساس آرامش و آسایش بیشتری از زندگی در شهر تهران داشته باشند.

شهردار تهران از پایداری و تاب آوری، هوشمندسازی و دانش بنیان کردن اقتصاد شهر به عنوان اصلی ترین محورهای فعالیت شهرداری یاد کرد و گفت: طبیعی است که دسترسی به این اهداف بسیار مهم، بلند و پیچیده بدون توسعه ارتباطات و همکاری با شهرداری های بزرگ دنیا و شهرهای توسعه یافته امکان پذیر نیست.

نجفی تاکید کرد: ما با روی باز از ارتباطات بین شهری و دیپلماسی شهری استقبال کرده و امیدواریم نمایندگان دیپلماتیک کشورهای مختلف و نمایندگان سازمان های بین المللی در تهران این پیام ما را به کشورهای خودشان منتقل کنند؛ چرا که ما برای همکاری های چندجانبه و همه جانبه در سطح جهانی و توسعه روابط و مناسبات بین الملی آمادگی داریم و این همکاری ها را با اشتیاق و روی باز می پذیریم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که تهران به عنوان شهری بین المللی که می تواند مرکز دیپلماسی شهری کشور باشد، در آینده نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کند.

پس از پایان سخنرانی با دعوت مجری ، سفرا و هیئت های حاضر به محوطه بوستان نوروز رفته و به غرس درخت به مناسبت روز درختکاری و با هدف صلح و دوستی ، به نام کشور و یا انجمن خود پرداختند.
print