سنگ‌هایی که در قطب گردشگری پایتخت جان می‌گیرند

سنگ‌هایی که در قطب گردشگری پایتخت جان می‌گیرند

قلب تهران این روزها پر از گرد و غبار و خاک و خول است و باید با ماسک و مجهز وارد آن شد. اما این گرد و غبار نه از آلودگی هوا که از سوی هنرمندان مجسمه‌سازها بلند شده است. هنرمندانی که چکش و دریل و فرز به دست در حال خلق آثاری هستند که قرار است در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد (بوستان نوروز) به یادگار بماند. مجمسه‌هایی که از دل سنگ بیرون آمده و هنر هنرمندانه استادکارانش را به رخ می‌کشد.
از 11 آبان تا 5 آذر بوستان نوروز اراضی عباس‌آباد روزهای نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را سپری می‌کند. 10 هنرمند حرفه‌ای خارجی، 5 هنرمند حرفه‌ای ایرانی و 10 هنرمند ایرانی دانشجویی؛ شرکت‌کنندگانی هستند که در حال ساخت مجسمه‌هایی از جنس سنگ‌اند. مجسمه‌هایی با طراحی‌های منحصر به فرد که با تماشای سنگ‌های عظیم‌الجثه این سوال پیش می‌آید چطور قرار است از درون چنین سنگ‌هایی طرح‌هایی که روی داربست‌ها به همراه شناسنامه هنرمندان قرار داده شده است به وجود آید؟
این رویداد هنری که در شهر تهران با همکاری سازمان زیباسازی و شرکت نوسازی عباس‌آباد در حال برگزاری است تا پارک مجسمه‌ای دیگر به پارک‌های مجسمه پایتخت اضافه شود در 8 دوره برگزار شده بود که از کشورهای مطرح بزرگی مانند فرانسه، چین، آرژانتین و... حضور داشتند و امسال هم ایران میزبان مجسمه‌سازهای بزرگی از کشورهایی همچون فرانسه، اسلونی، تایوان، بلغارستان، چین، آرژانتین، بلاروس، بولیوی، پرو و هند است.
کشوری که باید قدر تنوع معادن سنگی خود بداند
هنرمندان بزرگی که از حضور در ایران و شرکت در این سمپوزیوم‌ها احساس خرسندی می‌کنند و برایشان شگفت آور است ایران کشوریی غنی از سنگ‌های گوناگون بوده و دارای معادن سنگی است که می‌توان با هر نوع از آن سنگ‌ها مجسمه‌های خاص و دیدنی به وجود آورد. برای همین هم ایران با دارا بودن چنین امکاناتی باید از این فرصت نهایت استفاده را ببرند.
در اینجا علاوه بر مجسمه‌سازهای بزرگ ایران و کشورهای جهان، دانشجویانی هم هستند که فرصتی پیدا کرده‌اند تا توانایی خود در معرض نمایش قرار دهند و در میان هنرمندان بزرگ توانمند تجربه به دست آورند.
وارد محوطه ساخت مجسمه‌ها که بشوید آنقدر همه خاکی هستند و خاک سنگ بر روی لباس و سر روی‌شان نشسته است که به سختی می‌توان آنها را از یکدیگر تشخیص داد. تا جایی خاک سنگ بر روی‌شان نشست که مژه‌هایشان هم پر است از گرد و خاک. با این حال همچنان مشغول کار هستند و لحظه‌ای از کار دست نمی‌کشند مگر آنکه بخواهند کمی از ساخته‌شان فاصله بگیرند و از دور به آن نگاهی بیاندازند و بعد از برانداز کردن کلی دوباره شروع به کار کنند.
کسب تجربه در کنار هنرمندان بزرگ ایرانی و خارجی
تقریبا دو هفته از شروع کارشان گذشته و تاحدودی معلوم است از دل هر سنگ قرار است چه طرحی بیرون بیاید. برخی از آنها تا حدودی تکمیل هستند و برخی از سنگ‌ها خط و خطوطی دیده می‌شود که علامت‌های قرار داده‌اند تا بعدا با چکش و دریل و فرز به جان‌شان بیافتند.
محمدمهدی وزیرپور آرانی، دانشجوی مجسمه‌سازی دانشگاه نیشابور است که به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان ایرانی حاضر در این سمپوزیوم در حال ساخت مجسمه‌ایست که نام آن را «نوستالژی» گذاشته است. دو دوره قبلی به عنوان دانشجوی کارآموز در این سمپوزیوم‌ها شرکت کرده بود؛ اما این دوره به دلیل به دست آوردن تجربه بیشتر حالا به صورت مستقل در حال ساخت مجسمه است. متولد سال 75 است و جویای نام. برای همین تمام تلاش خود را کرده تا بتواند به آنچه در نظر دارد برسد. او این سمپوزیوم را به دلیل حضور هنرمندان ایرانی و خارجی بسیار قویی می‌داند که می‌تواند برای کسب تجربه و به دست آوردن اطلاعات فرصت خوبی به دست آورد.
از سوی دیگر حسین ملایی فومنی، مدرس دانشگاه هنر اصفهان است که تجربه حضور در 6 سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی دارد و با 20 سال سابقه مجسمه‌سازی حضور در این سمپوزیوم را تجربه‌ خوبی دانسته که می‌توانند در کنار هنرمندان بزرگ کشورهای خارجی هنر ایرانی را در معرض نمایش قرار دهد. او که مجسمه‌اش تا حدودی در حال اتمام است می‌گوید تا دو سه روز دیگر به مرحله نازک‌کاری‌اش می‌رسد. مجسمه‌ای که نامش «بدون عنوان» است و یک هنر تجسمی خاص را قرار است در معرض نماش قرار دهد.
الکس لبژوف از فرانسه، آریل اشتروگل از تایوان، گئورگی مینچف از بلغارستان، جیانگ چو از چین، لائورا کریستینا مارکوس از آرژانتین، الگا نچای از بلاروس، لوئیس فرناندو چوماسروگوتیرز از بولیوی، ویکتور آرتور گوآدلوپه تینئو از پرو و سنگهام ونکهده از هند 10 هنرمند مجسمه سازی هستند که می‌توانید در این روزهای پاییزی آن را در بوستان نوروز ببینید که سخت مشغول کار هستند تا در نهایت مجسمه‌هایی را از خود به یادگار درآورند که در کنار مجسمه‌های هنرمندان ایرانی بزرگی همچون مهدی آشوری، رضا قره باغی، مهدی سیفی، هدایت صحرایی و حسین ملافومنی قرار گیرد.
اگر دوست دارید از نزدیک ساخت مجسمه‌های سنگی را ببنید که چطور سیقل پیدا می‌کنند و به یک طرح خاص و ویژه درمی‌آیند تا 5 آذر سری به بوستان نوروز بزنید. اما قبل از آنکه وارد این محوطه شوید خود را آماده کنید که قرار است حسابی گرد و خاکی شوید و بعد از بازدید باید خود را درست و درمان بتکانید تا خاک سنگ‌ها از لباس‌ها و سر و رویتان پاک شود.
print