آسمان نمای گنبد مینا عضو انجمن بین المللی پلانتاریوم ها شد

آسمان نمای گنبد مینا عضو انجمن بین المللی پلانتاریوم ها شد

آسمان نمای گنبد مینا عضو انجمن بین المللی پلانتاریوم ها شد

آسمان نمای گنبد مینا واقع در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد به انجمن بین المللی پلانتاریوم ها پیوست.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شرکت نوسازی عباس آباد پلانتاریوم یا آسمان نمای گنبد مینا در سال1393 با هدف آشنایی علاقه مندان به نجوم و منظومه شمسی در مساحتی به وسعت 1800 مترمربع به شکل نیم کره ای ساخته و همه روزه میزبان اساتید، دانشجویان و شهروندان علاقه مندان است.

مرکز علم گنبد مینا مجموعه ای پیشرو و مدرن در سطح کشور با محوریت سیاره زمین و فضا و ترویج علوم نجوم با طراحی و اجرای ویژه برنامه های تخصصی و عمومی پذیرای روزانه 500 دانش آموز، دانشجو و اساتید از سراسر کشور است.

این مرکز سعی دارد در راستای تقویت مباحث علمی خود، توسعه فعالیت های جانبی حوزه دانش و آشنایی با دستاوردهای به روز بین المللی، ایجاد هماهنگی و تسریع رابطه میان علاقمندان دانشگاهی با یافته های جدید علم نجوم و کیهان شناسی از مزیت های آن بهره مند و از طریق بومی سازی برخی امور و شناسایی یافته های علمی سطح محتوایی خود را همراستا با فعالیت های ترویجی برای علاقمندان و سایر شهروندان ارتقا دهد.

انجمن بین المللی پلانتاریوم ها یک نهاد علمی بین المللی است که قریب 700 عضو از 35 کشور دنیا دارد. هدف اصلی این انجمن تشویق و تشریک ایده های علم نجوم، کیهان شناسی در قالب شبیه سازی های آسمان توسط اعضای این انجمن از طریق کنفرانس ها، نشریات و ایجاد شبکه های همکاری و تعاملی دو و چندگانه است.هم چنین بینش ها و فعالیت های چندگانه هرکدام از اعضا در بخش های مختلف معرفی و با در نظر گیری این دستاوردها در اختیار بقیه اعضا قرار می گیرد.

از جمله پلانتاریوم های عضو این نهاد بین المللی اتحادیه پلانتاریوم های برزیل، اتحادیه پلانتاریوم های آلمانی زبان، اتحادیه انجمن های پلانتاریوم های مکزیک، کشورهای اسپانیولی زبان، پلانتاریوم های چین، ژاپن، روسیه و چندین پلانتاریوم از ایالات متحده است که به صورت مستقل عضو شده اند.

آسمان نمای گنبد مینا در حال حاضر تنها آسمان نمای استاندارد کشور به عنوان بخشی از منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد و یکی از چند مرکز محدود فعال خاورمیانه در کنار پلانتاریوم های کویت، امارات و پاکستان است که به عضویت انجمن بین الملل پلانتاریوم ها در آمد.

 

print