پل طبیت؛ نماد جدید پایتخت

پل‌ نماد قدرت و توانایی انسان است؛شگفتی‌های مهندسی و معماری آنچنان، که اجداد ما هم نمی‌توانستند چنین سازه‌هایی را تصور کنند. پل‌ها تاریخ دارند، حرف دارند، زبان دارند. حالا تصور کنید پلی را در میان هیاهوی پایتخت در گستره سبز اراضی عباس‌آباد که از طبیعت می‌گوید؛«پل طبیعت»نمونه‌ای است بی‌نظیر در خاورمیانه، بزرگترین پل عبور و مرور غیرخودرویی کشور با 7 هزار متر مربع مساحت، با شرايطي منحصر به فرد و دست ِ آخر يكي از جاذبه‌ها و نمادهاي شهر تهران ؛ «پل طبیعت».

در طرح اراضی عباس‌آباد، دو پل به عنوان گذرگاه پیاده برای اتصال دو جبهه شرقی و غربی بزرگراه «مدرس» در نظر گرفته شده است. این دو پل با یکدیگر تلفیق و به صورت یک پل در چند سطح درآمد و به این ترتیب «پل طبیعت» تمامی تعاریف پیشین یک پل را تغییر داد. پلي که در آن مسيرهاي پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و عبور کالسکه طراحی شده است. طبیعی است که جذابیت گردشگری هم داشته باشد. در طراحي اين پل از معماري پل‌هاي ايراني همچون پل خواجو الهام گرفته شده است.اين پل يک سازه کاملا سازگار با محيط زيست و طبيعت است که نمونه مشابه آن در پارک‌هاي ملي و طبيعي کشورهاي فرانسه، هلند، بلژيک، مالزی و استراليا احداث شده است.

 طراحی این پل برگرفته از شاخه های در هم تنیده درختان است و به همین خاطر به جهت وسعت، کارکرد و ساير شاخصه‌هاي فني و اجرایی قابليت معرفي به عنوان يکي از نماد‌هاي پايتخت را دارا است.

 

سازه ای عظیم در قلب طبیعت پایتخت

 پل طبيعت در نقطه‌اي واقع شده که محل تلاقی شریان های اصلی پایتخت است و بزرگراه های «مدرس»،«همت»،«حقاني» و «رسالت» در تیررسِ آن قرار دارند. مختصات جغرافیایی این پل زمانی مهم‌تر می‌شود که ببینیم منطقه‌اي که در دو سوي بزرگراه مدرس قرار دارد از نظر فضای سبز يکي از شاخص‌ترین مناطق شهر تهران محسوب می شود. به ويژه اينکه با قرار گرفتن بر روی این پل منظره جنگلی بوستان طالقانی، برجهای آتش بوستان حضرت ابراهیم (ع) ، فانوس دریایی بوستان بنادر، گنبد مینا  و نیز دامنه جنوبی رشته کوه البرز نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

پل طبیعت تنها سازه ای زیبا در دل  طبیعت نیست. این پل یک سازه شگفت معماری است. سازه ای که از سوی مراکز عملی و دانشگاهی و مهندسی کشور مورد تقدیر قرار گرفته است. برای نخستین بار سال 92 انجمن فولاد ایران، این سازه را سازه برتر فولادی کشور در سال 92 شناخت. هنوز چند هفته از بهره برداری این پل نگذشته بود که جایزه جهانی خشت طلایی به پل طبیعت تعلق گرفت و در فصل پایانی سال 93 پل طبیعت در رده 6 پل برتر کشور در سال 1393 معرفی شد.

فعالیت های عمرانی و شیوه اجرایی این پل با توجه به فرآیند برشکاری، مونتاژ قطعات، نصب و جوشکاری در کنار بهره مندی از سازه‌های فضایی در ارتفاع 40 متری در کل کشور نادر و منحصر به فرد بوده که در نهایت موجب شده پروژه عظیم در پهنه فضای سبز میانی بزرگراه «مدرس» نمایان شود. وزن کل  سازه فلزی پل بیش از دو هزار تُن بوده و در ساخت آن بیش از 14 هزار قطعه فولادی با بیش از 102 کیلومتر جوشکاری به هم متصل شده است و در مجموع وزن کل بتُن‌ریزی انجام شده حدود 15هزار تُن بوده است .

پل طبيعت يک پل سه طبقه براي تردد پياده از بالاي بزرگراه «مدرس» ، مکث و دیدار از مناظر پیش رو و همچنین تجربه آرامشی فوق العاده در ارتفاع 40 متری از سطح زمین است. مساحت این پل  هفت هزار مترمربع است که 730 متر آن به فضای سبز 480 متر آن به رستوران ها، کافی شاپ و سایر فضاهای فرهنگی و تفریحی اختصاص خواهد داشت .شهروندان می توانند بر روی کفپوش های چوبی پل با مساحتی حدود 5100 متر مربع پیاده روی کرده و یا از مسيرهاي دوچرخه و کالسکه سواري لذت ببرند. اين پل به دليل وسعتي که دارد يکي از بزرگترين پل‌هاي غیر خودرویی نه تنها در کشور بلکه در خاورميانه است. طول بلندترين دهنه پل حدود 90 متر و کوتاه‌ترين دهنه آن نيز 20 متر است. براي ساخت پل از مصالح ويژه و لوله‌هاي خاصي استفاده شده که در احداث اسکله ها، سازه های دریایی و بنادر استفاده می شود و بالاترین استاندارد ها و ضرایب ایمنی براي آن انديشيده شده است.

 


این پل مقصد گردشگری است

کاربري «پل طبيعت» تنها عبور مرور نیست. اين پل را مي‌توان يکي از مقاصد تفريحي و تفرجي محسوب کرد که شهروندان مي‌توانند از امکانات اين پل بهره‌مند مي‌شوند. «پل طبيعت» به یکی از نماد‌های جدید شهر تهران مبدل شده که در حوزه گردشگری شهری و توسعه فضاهای فرهنگی و تفریحی تأثیر قابل توجهی دارد.«پل طبيعت» از بوستان «بنادر» شروع شده و پس از بوستان «طالقاني» وارد محوطه‌هاي فرهنگي مي‌شود. اين پل مقصدي براي گردشگران است و با عبوراز پل وارد بوستان «طالقاني» و محوطه‌هاي فرهنگي همچون باغ‌هنر،‌ باغ كتاب،‌ باغ موزه دفاع‌مقدس مي‌شوند. پیش‌بینی فضاهای مکث بر روی پل و ایجاد امکان تحقق قرارگاه‌های رفتاری متنوع با توجه به هویت پل و حوزه های همجوار و طراحی مبلمان شهری مناسب و هماهنگ با ویژگی‌های این سازه از نکاتی است که در طراحی این پل در نظر گرفته شده است. همچنین پل دارای سه طبقه است. طبقه اول 1450، طبقه دوم 2870 و طبقه سوم 571 متر مربع است. ایجاد جلوه متفاوت در طول شبانه روز ، توجه به  ویژگی نظر گاهی پل،توجه به «رنگ» به عنوان یکی از عناصر طراحی  و نیز نورپردازی منحصر به فرد از دیگر ویژگی‌های این پل است.

 

پل طبیعت جلوه شهر انسان محور

این پل نمادی برای شهر انسان محور است و بر این اساس پیاده‌روی در مسیر آن . این فضای بکر علاوه بر تناسب با ابعاد انسانی، دارای خصوصیاتی است که شهروندان برای گریز از آسیب ها و مصائب زندگی شهری طلب می‌کنند. طراحی این پل ، مستلزم شناخت خصوصیات شهری، زیست محیطی و انسانی بوده و در طراحی ها و مشخصات هندسی نظیر عرض مسیرهای پیاده، شیب ها، سازه های ایمنی و حفاظتی نقش داشته است.

این پل متعلق به همه است و از این‌رو در طراحی این پل بخش سرعت پیاده‌روی انسان و عوامل موثر بر آن به همراه مشخصات فیزیکی بدن  در  ارتباط با طراحی پیاده‌راه‌ها در دو مقوله جــداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. نخست، ابعاد فیزیکی افراد معمولی و بدون نقص عضو و سپس، افراد معلول و کم توان که بنا به ویژگی خاص خود از عصا، چوب دستی و یا صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کنند

.می‌توانید به کمک این پل به بوستان «طالقانی» که تنها پارک جنگلی مرکز شهر تهران است و از یک پوشش گیاهی منحصر به فرد برخوردار است برسید. آلاچیق ها و میز و صندلی‌های متعددی که در جای جای این بوستان قرار دارد که مکان‌های مناسبی برای پیک نیک‌های دوستانه  است . از روی این پل به سومین پرچم بزرگ جهان که در بوستان «طالقانی» به اهتزاز درآمده است مشرف هستید. وقتي روي پل «طبیعت» ایستاده باشيد علاوه بر دسترسي به امكانات مختلف رفاهي ، مي‌توانيد بسياري از نقاط شهر را با مناظر طبيعي و نماهايش ببينيد و حتما قله دماوند را هم خواهيد ديد. «مانژ» اسب سواری را هم در نزدیکی «پل طبیعت» است. اسب‌های اصیل ایرانی، اسب‌های ترکمن و عرب درشکه‌ها هم شما را تا «پل طبیعت» می‌توانند همراهی کنند. همچنین رستوران های متنوعی که در بوستان های مجاور قراردارند نیز در دسترس شما هستند.

 

 

طبیعت را تجربه کنید

برای رسیدن به پل طبیعت می توانید یکی از دو بوستان طالقانی و بنادر را به عنوان مسیرهای ورود خود انتخاب کنید ، اگر می خواهید از بوستان بنادر از پل طبیعت گذر کنید باید از معابر فرعی ضلع شرقی خیابان آفریقا استفاده کنید و یا بعد از گذشتن از چهار راه جهان کودک وارد خیابان دیدار جنوبی شده و به بوستان بنادر یا آب و آتش وارد شوید.

اگر هم بوستان طالقانی را برگزیده اید باید از ایستگاه متروی حقانیاستفاده کنید و یا از محور غرب به شرق بزرگراه حقانی به این بوستان جنگلی وارد شوید  و پس از عبور از مسیر های پیاده راه طراحی شده در این بوستان به پل طبیعت قدم بگذارید.