ــــــــــــــــــ آب وآتش ـــــــــــــــــــ

 

دو عنصر حیات یکجا جمع شده‌اند؛ آب و آتش. در میان تپه ماهورهای عباس آباد شعله‌های آتش و فواره‌های آب، دل آسمان را می‌شکافند و بالا می‌روند، هیاهوی جمعیت با سکوت طبیعت می‌آمیزد و این جنبش و هیاهو در عین سکوت و آرامش ویژگی منحصر به فردی است که گلستان حضرت ابراهیمع، بوستان آب و آتش را به یکی از دیدنی‌ترین تفرجگاهها و بوستان‌های فرامنطقه‌ای تهران تبدیل کرده است.

بوستان آب و آتش با مساحت حدود 5/2 هکتاری واقع در شمال اراضی عباس آباد یکی از بوستان های پهنه غربی این اراضی است . این بوستان که در سال 1387 توسط شهردار وقت تهران، دکتر محمد باقر قالیباف افتتاح شد بوستانی مفهومی است که در آغاز راه مسیر پهنه گردشگری اراضی عباس آباد قرار گرفته است. به عبارت دیگر مسیر گردشگری تپه‌های عباس آباد از آب و آتش آغاز می‌شود آغاز سفر برای گردشگرانی که به منطقه گردشگری عباس آباد آمده‌اند.آنها گشت و گذار را از بوستان آب و آتش آغاز می‌کنند همانطور که انسان برای شروع سفر به آب و آتش می‌زند؛ مقصد بعدی آنها بوستان بنادر یا همان بوستان سفرهای دریایی است و پس از آن بوستان منظومه شمسی، گنبد مینا و بوستان بزرگ نوروز در انتظار گردشگران است تا به این ترتیب حلقه باغ‌های مفهومی در مجموعه گردشگری عباس آباد تکمیل ‌شود.

بوستان آب و آتش از نظر ساختار طراحی به دو بخش «جنبش و هیاهو» و «سکوت و آرامش» تقسیم شده تا در آرامش و سکوت نظاره‌گر جنبش و هیاهوی زندگی باشید.

ورودی اصلی بوستان در ضلع شمالی و حاشیه بزرگراه حقانی قرار دارد. پلکان گلکاری شده و همچنین در کنار آن دالانی که از زیر حوضچه ای پرآب می گذرد با دیوارهایی از بلوک های شیشه‌ای رنگارنگ پوشیده شده دو راهی هستند که شما را به محوطه و میدان اصلی بوستان می‌رسانند. میدانی که در آن آب از زمین می‌جوشد و آتش به آسمان زبانه می کشد. برج‌های آتش با شعله‌های پر شراره‌، فواره‌های بلند آب که آسمان را می شکافند و بالا می روند و پرده‌های فولادین پر نقش و نگاری که معجزه ای الهی را روایت می‌کنند همه و همه شما را میهمان ظرایف و شگفتی‌های بوستانی خواهد کرد که مدت‌ها در یادتان می ماند.

فواره های آب و برج های آتش تنها دیدنی های این بوستان نیستند، در قلب منطقه سبز تهران چشم انداز خیره کننده طبیعت جنگلی بوستان طالقانی و فضای سبز حاشیه بزرگراه مدرس در چند قدمی شماست. اگر در بوستان آب و آتش رو به شمال بایستید، چشم انداز یک چمن زار زیبا با سایه درختان انتظار شما را می‌کشد. از میان درختان این چمنزار علاوه بر تماشای منظره شهر می‌توانید شعله‌های آتش مشعل‌ها را ببینید که چندین متر به بالا پرتاب می‌شوند.

گلستان حضرت ابراهیم (ع) یک بوستان چند منظوره است؛ جایی برای تفریح، جایی برای آموزش و انتقال مفاهیم الهی جای گرفته در قصص قرآنی؛ مکانی برای پیاده روی و آرامش و در کنار همه اینها یک فضای عمومی برای برگزاری و تماشای برنامه‌های فرهنگی، هنری و آئینی. قابلیت‌های کم نظیری که این بوستان را به یک نقطه جذاب تفریحی برای گروه‌های مختلف جامعه تبدیل کرده است،خانواده‌ها، جوانان، کودکان و گروه‌های مختلف همه جایی در این بوستان دارند.

 

 

 

روایت هنرمندانه معجزه الهی بر پرده های فولادی

یکی از بخش‌های دیدنی بوستان آب و آتش پنج پرده‌ای است که در قالب یک اثر برجسته هنری زندگی حضرت ابراهیم(ع) را روایت می‌کنند. این دیواره‌های عظیم فولادی که در حاشیه شرقی بوستان نصب شده اند و بخشی از نمای آنها در مسیر عبوری بزرگراه‌های همسایه بوستان هم دیده می‌شود، حاصل ذهن خلاق و دستان توانای هنرمندان ایرانی است. در این دیواره‌ها پنج فصل«بت شکنی»، «گلستان شدن آتش»، «نزول فرشته‌های وحی»، «قربانی شدن حضرت اسماعیلع» و «حج» را روایت می‌کنند. همچنین مجسمة فولادی حضرت ابراهیم(ع) روی دیوار و با وزن 35 تن  ساخته و روی آن پتینه کاری شده است. این مجسمه برای نخستین بار در ایران ساخته شده است.

 

اوج
هیجان در همنشینی شعله های آتش  و فواره های آب

چهار برج آتش در ضلع شرقی بوستان با ارتفاع 10 متر ساخته شده اند. هر شب همزمان با تاریک شدن هوا برج‌های آتش روشن می شوند و هر یک از آنها شعله های پرحرارت آتش را در فواصل زمانی مشخص تا ارتفاع یک تا 8 متر به آسمان تیره شب پرتاب می‌کنند.

فواره‌ ها آب را در محیطی دایره‌ وار از 240 نقطه مختلف تا ارتفاع 10 متر به شکلی آهنگین به هوا پرتاب می‌کنند. آب از شیارهایی به زیر زمین باز می‌گردد تا آب کمتری هدر برود. . این ستون‌های آب طوری تعبیه شده‌اند که می‌توانید به‌راحتی از میان آن‌ها عبور کنید و به مسیرتان ادامه دهید. فضایی پرطراوت و خاطره انگیز در زندگی این روزهای شهری که دیگر حیاط و حوض در خانه‌هایش خاطره شده‌، غنیمتی است ارزشمند.

بوستان آب و آتش تنها محبوب بزرگسالان نیست قسمتی از آن برای آب بازی کودکان زیر 7 سال در نظر گرفته شده است و فوران آب از لابه‌لای سرامیک‌های رنگین یک روز پرخاطره و هیجان‌انگیز را برای آن‌ها رقم خواهد زد.

 

همه دعوت هستند...

چادری ۷۰0 متری با روی گردان ۳۷۰ نفری بخشی از آمفی تئا‌تر این بوستان را تشکیل می‌دهد. این محوطه باز برای برگزاری انواع مراسم آئینی و مذهبی، جشن‌ها و تئاترهای خیابانی و مانند آنها پیش بینی شده است. این آمفی تئا‌تر‌‌ همان جایی است که میزبان تماشاگران نمایش پرده خوانی هم خواهد بود. در طول ایام سال و به مناسبت های مختلف جشن ها و مراسم مختلفی در این محل برگزار می شود که پیشنهاد می کنیم شرکت در آنها را از دست ندهید.

 

 

سوارکاری، پیاده روی، دوچرخه سواری ؛ لذت ببرید!

بوستان «آب و آتش» فاصله‌ کمی با بوستان «بنادر» دارد. در واقع آن‌ها دو بوستان همسایه با هم هستند و تنها نماد بوستان «بنادر» است که این دو پارک را از هم متمایز می‌کند.  یک مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری با اتصال این دو بوستان ، آنها را به بوستان های منظومه شمسی و نوروز می رساند.

در کنار این چشم انداز خیره کننده، پل طبیعت قرار دارد که در سه طبقه مسیرهای پیاده رو، عبور دوچرخه و کالسکه را در خود جای داده، این پل به‌صورت یک فرم کمانی واحد بین تپه‌های دو طرف دره مدرس مستقر خواهد شد و بوستان «طالقانی» را به میدان ورودی «بنادر» متصل خواهد کرد و در واقع یک مسیر پیاده روی و دوچرخه سورای جذاب و دلپذیر را پیش روی شهروندان قرار می دهد.

در انتهای بوستان ، فضایی 4 هزار متر مربعی به مانژ اسب اختصاص پیدا کرده است که تنها فضای سوارکاری در مرکز شهر تهران است. اسب هایی از نژاد های ترکمن و عرب، اسبچه های خزری و آرژانتینی  و ... مجموعه اسب های این بوستان را تشکیل می دهند.

آموزش سوارکاری ، پرش با اسب، روش های درمانی مرتبط از فعالیت های این بخش است. همچنین کالسکه های دو و سه نفره تدارک دیده شده یک تجربه به یادماندنی را به ارمغان می آورند.

 

 

 

به آب و آتش برسید...

برای رسیدن به بوستان «حضرت ابراهیم ع» در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید «حقانی»، بعد از چهارراه جهان‌کودک و یا کوچه های فرعی ضلع شرقی بلوار آفریقا وارد خیابان دیدار شوید. کوچه های شرقی این خیابان به بوستان منتهی می شوند. شما می‌توانید خودرویتان را در حاشیه خیابان دیدار پارک کرده و یا از پارکینگ عمومی مجاور بوستان استفاده کنید. همچنین می‌توانید با اندکی پیاده روی از مترو شهید حقانی خطوط اتوبوسرانی واقع در این بزرگراه و یا تاکسی به این بوستان بروید.