بوستان بنادر

ضیافت سفر در دل شهر

سفر زیر سایه فانوس دریایی

از سال 1387 یک فانوس دریایی در دل یکی از بوستان های شمال تهران جا خوش کرده است. فانوسی که نه به دریا و اسکله که به چشم انداز درختان سبز و طبیعت بکر یکی از سرسبزترین نقاط پایتخت چشم دوخته است. نمادی برای یکی از بوستان های مفهومی اراضی عباس آباد، نگین سبز پایتخت.

حالا همه بوستان بنادر را با فانوس سفید دریایی اش می شناسند. بوستانی برای تفریح، برای ورزش و برای اندیشیدن به مفهوم سفر. برای اینکه فلسفه و اهمیت «سفر» را در میان روزهای شلوغ پایتخت نشینی به مردمانش یادآوری کند و به یادشان بیاورد که اگرچه در آغاز هر راهی باید به «آب و آتش» زد اما در ادامه مسیر زندگانی بدون سفر چیزهای زیادی کم دارد. این بوستان به این دلیل بوستان سفرهای دریایی خوانده شده که در ادامه باغ ها و بوستان های مفهومی، اراضی عباس آباد بخشی از فرایند زندگی را روایت می کند: در راه تجربه اندوزی و درک فلسفه زندگی و حیات.

بوستان «سفرهای دریایی» با وسعت 53 هزار متر مربع یکی از بوستان‌های پرجاذبه اراضی عباس آباد است که با چشم اندازی سرسبز و نیز سازه‌ها و نمادهای دریایی ساخته شده در آن می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی با موضوعات مرتبط باشد. در این بوستان پاتوق کشتی، پاتوق لنگرگاه، پاتوق فانوس دریایی و ایستگاه درشکه برای خدمات رسانی به گردشگران در نظر گرفته شده است.

فانوس سفیدی که در دل بوستان «بنادر» قرار دارد جزو جاذبه های منحصر به فرد آن است. وقتی وارد بوستان شدید بالا رفتن از پله‌های مارپیچ فانوس این پارک را فراموش نکنید از بالای فانوس دریایی، منظره پارک تماشایی است.فضای سبز قلب تهران و بزرگراه مدرس، پل طبیعت و نمایی از کل شهر تهران در تیررس نگاه شما است و زاویه جدیدی از شهر را به نمایش می‌گذارد. اسب‌های اصیل ایرانی، اسب‌های ترکمن و عرب را هم که با قد و بالای کشیده‌شان بی‌قرار بر زمین سم می‌کوبند و شیهه می‌کشند از آن ارتفاع دیدنی‌اند.

 

نقطه ای طلایی در پهنه گردشگری

بوستان بنادر به مرکزیت فانوس دریایی به دلیل موقعیت جغرافیایی، همجواری با بوستان های آب و آتش و نوروز، قرار داشتن در نقطه تلاقی مسیر ها و پلهای باشکوه در کانون توجه و اقبال عابران قرار دارد. این بوستان به وسیله پل طبیعت به عنوان بزرگ‌ترین پل عبور غیرخودرویی کشور که در سه طبقه مسیر های پیاده روی  و دوچرخه سواری را در خود جای داده از میان طبیعت سرسبز بزرگراه مدرس به بوستان جنگلی طالقانی می رسد. یک بوستان جنگلی منحصر به فرد در قلب پایتخت که اتصال مسیر های پیاده روی و دوچرخه سواری در آن تجربه ای لذت بخش را در اختیار شهروندان قرار می دهد.یک پل زیبای دیگر هم در جنوب این بوستان امکان گذر از روی بزرگراه همت را مهیا کرده و شما را به گنبد شیشه ای آسمان نما، اسکیت پارک و در نهایت بوستان بزرگ نوروز و دریاچه هایش می رساند. پل ابریشم پل پیاده روی معلقی است که با 200 متر طول  و رنگ آمیزی و نورپردازی خاص نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. به این ترتیب در پهنه گردشگری اراضی عباس آباد بیش از پیش بوستان بنادر و فانوس دریایی اش نقطه ای طلایی را نمایان می سازد.

لذت درشکه سواری در تهران مدرن

درشکه رفت، ماشین دودی آمد و بعد از آن هم اتومبیل رسید. از آخرین روزهایی که تهران درشکه و درشکه‌چی به خود دید نیم‌قرن می‌گذرد. حالا درشکه خاطره انگیز‌ترین ابزار حمل و نقل در تهران است و هنوز هم در برخی از مناطق تفریحی، تاریخی و فرهنگی گردشگران را جا به جا می‌کند. یکی از این مناطق خطوطی است متصل که درمنطقه ویژه عباس آباد به همین منظور ایجاد شده است، از این رو بوستان هایِ«بنادر» و «آب و آتش» در بخشی از این خط با درشکه‌ای در مسیر یک سنگ‌فرش به یکدیگر می‌رسند. در تهران ِ مدرن امروزی که اتومبیل‌های آخرین مدل میهمان خیابان‌هایش هستند شما می‌توانید ضیافت درشکه و اسب‌سواری را به اندازه سیاحت در بوستان تجربه کنید.

 


تجربه آرامش و هیجان  و فرصتی برای سلامتی

یکی از پرطرفدارترین بخش ها در بوستان بنادر مسیری است که برای پیاده روی طراحی شده است.از طریق این مسیر به بوستان های همسایه بوستان بنادر یعنی «آب و آتش» و «نوروز» و «طالقانی» هم دسترسی خواهید داشت. جاده های سلامتی و مسیرهای پیاده روی بخشی از امکانات پیش بینی شده در همه بوستان های اراضی عباس آباد است.

لذت دوچرخه سواری زیر سایه درختان بلند و در مسیرهای مشرف به فضای سبز جنگلی بزرگراه مدرس را از دست ندهید.در بوستان بنادر مسیرهای ویژه ای که برای علاقه مندان به دوچرخه سواری پیش بینی شده است.

راپل از دیگر وسایل تفریحی است که در بوستان بنادر پیش بینی شده است. پرواز امن و البته پر هیجان بین دو تپه. یکی از هیجان انگیز ترین تفریحات پارک برای این تجربه اول روی تپه بلندتر می روند و از یک دستگیره که با قرقره به طنابی بلند وصل شده آویزان می شوند. این دستگیره به کمک قرقره روی طناب سر می خورد و باعث می شود به تپه دوم که از اولی کوتاه تر است، برسند.

در زندگی ایرانیان کبوترها و کبوترخانه‌ها ، شناخته شده اند و تاریخی دیرپا دارند. کبوترهای نامه رسان، کبوترهای مقیم صحن حرم امام رضا(ع). آب و دانه دادن به پرنده ها یکی از عادات و اخلاق حسنه مسلمانان است. اگر تاکنون تجربه دیدار از کبوترخانه ها در شهرهای دور و نزدیک ایران را نداشته اید، کبوترخانه بوستان بنادرمنتظر شماست تا با فلسفه ساخت کبوترخانه ها آشنا شوید.

 

ملاقات های دلنشین و مزه های خاطره انگیز

خوردن غذاهای خوشمزه بخش جدانشدنی از هر سفر خاطره انگیز است، در بوستان بنادر هم که در واقع معرف فرهنگ سفر است این فرصت را دارید که در رستوران ها و فضاهای بوستان لحظات خوشی را رقم بزنید. رستوران های چهار فصل و غرفه های واقع در مجموعه راه چوبی که در ضلع جنوب غربی قرار دارد محیطی فرح بخش با امکان استفاده از انواع غذا را برای شما آماده کرده است. همچنین رستوران غذاهای دریایی هم که در ضلع شرقی بوستان جای گرفته شما را در منظره بسیار زیبای فضای سبز منطقه ، پل طبیعت و بوستان جنگلی طالقانی در کنار غذاهای خوشمزه میهمان می کند.

از بنادر تا هر کجای تهران

بوستان «بنادر» در شمال تهران و غرب اراضی عباس آباد واقع شده است. این بوستان در ضلع جنوبی بزرگراه شهید «حقانی» و شمال بزرگراه همت قرار دارد. می توانید با استفاده از ایستگاه متروی حقانی به بوستان طالقانی وارد شوید و پس از یک پیاده روی لذت بخش از طریق پل طبیعت خودرا به بوستان بنادر برسانید. اگر با خودروی شخصی می‌خواهید به این بوستان بروید باید در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید «حقانی»، بعد از چهارراه جهان کودک و یا کوچه های فرعی ضلع شرقی بلوار آفریقا وارد خیابان «دیدار» شوید. شما می‌توانید خودرویتان را در حاشیه خیابان دیدار پارک کنید و یا وارد پارکینگ های عمومی همجوار شوید. از طریق خطوط بی آر تی منتهی به میدان ونک و یا ایستگاه مترو شهید «حقانی» به کمک تاکسی هم می توانید به این بوستان بروید.