ــــــ بوستان نوروز ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

زیر آسمان تهران و در بستری سرسبز، در پهنه بزرگ گردشگری عباس آباد سفره نوروز پهن شده است در بوستانی که به نام یکی از کهن‌ترین مراسم آئینی ایرانیان خوانده می‌شود:«نوروز». بوستانی که نقطه تلاقی طبیعت و فرهنگ است. مفهوم و کارکرد بوستان‌ها در زندگی مدرن شهری با آنچه در گذشته متداول و مرسوم بوده بسیار متفاوت شده و حالا بوستان‌ها فراتر از اینکه به لحاظ زیست محیطی تنفسگاه‌های شهری هستند به گونه ای طراحی و ساخته می‌شوند که علاوه بر حفظ کارکردهای پیشین رویکردهای فرهنگی و آموزشی هم در آن‌ها لحاظ شده باشد. با چنین رویکردی است که بوستان نوروز در ادامه باغ‌ها و بوستان‌های مفهومی منطقه ویژه عباس آباد به عنوان بوستانی فرهنگی و با هدف ایجاد فضایی برای گرامیداشت آیین باستانی نوروز که در حوزه تمدنی ایران اسلامی یعنی در میان کشورهای همسایه هم جایگاهی والا و شناخته شده دارد و همچنین پیشبرد و تقویت دیپلماسی شهری در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی احداث شده است. بوستان نوروز در امتداد چشم‌انداز تماشایی و فضای مفرح بوستان‌های عباس آباد با بخشی از مهمترین نمادهای بصری و مفهومی فرهنگ ایرانی تلفیق شده است از معماری فاخر دروازه ورودی میدان مشاهیر و فرش ایرانی‌اش گرفته تا نام دریاچه ای که به شکل و به نام خزر در قلب بوستان، فرهنگ را با یکی از مانا ترین نمادهای جغرافیای ایران پیوند زده است.

بوستان ۱۰ هکتاری نوروز که فروردین 1392توسط دکتر محمدباقر قالیباف شهردار تهران  افتتاح شد، در جنوب غربی اراضی عباس‌آباد قرار دارد و بزرگ‌ترین بوستان پهنه غربی اراضی عباس آباد محسوب می‌شود. این بوستان فراتر از کارکردهای تفریحی و فراغتی برای شهروندان ایرانی، محیطی پویا برای کسب و کار و ترویج محیط زیست  بوستانی فرامنطقه ای و بین المللی است.

حدود 4 هکتار از بوستان نوروز به عنوان پارک «اکو» در نظر گرفته شده است که نوروز به عنوان یکی از شاخصه‌های فرهنگی مشترک بین کشور‌های عضو این سازمان مطرح است. در بخش شمالی بوستان معروف به بوستان اکو فضایی به کشورهای عضو اکو اختصاص یافته که در آن به معرفی خود در حوزه گردشگری، نمایش آداب و رسوم، ‌ صنایع دستی و موسیقی محلی خواهند پرداخت. در واقع در این بوستان جشن دیرپا و کهن نوروز دست مایه ای قرار گرفت تا بتواند مردمان این حوزه تمدنی کهن را دوباره با اشتراکات آئینی، مذهبی و اجتماعی گرد هم آورد.

 

دریاچه خزر در تهران

دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری بوستان نوروز با دریاچه منحصر به فرد این بوستان تکمیل می‌شود. دریاچه بوستان «نوروز» به شکل دریای خزر شامل دو قسمت شمالی و جنوبی است که مساحت آن‌ها به ترتیب ۳۵۰۰ مترمربع و ۱۲۰۰۰ مترمربع و مجموعا ۱۵۵۰۰ مترمربع است عمق دریاچه ۵/۱ متر و در حاشیه آن فضاهای سبز و گردشگری از جمله مسیر دوچرخه و پیاده رو در نظر گرفته شده است. دریاچه خزر به صورت دریاچه‌ای مصنوعی که پرندگان آبی در آن شنا می کنند چشم اندازی خیره کننده را در این بخش از پهنه گردشگری عباس آباد فرا روی گردشگران قرار می دهد.   

با توجه به موقعیت جغرافیایی دریاچه خزر در بین کشورهای همسایه و نگاه بین المللی که در طراحی و ساخت بوستان نوروز مد نظر بوده، دریای «خزر» به عنوان نمادی برای همبستگی و دوستی بین آن‌ها در نظر گرفته شده است.

نوروز؛ بوستان دوستدار کودک

بوستان نوروز علاوه بر همه ویژگی‌ها و کارکردهای فرهنگی‌اش، یک بوستان دوستدار کودک هم هست. افزون بر اینکه سایر دیدنی های این بوستان برای کودکان جذاب و هیجان انگیز است فضای بازی کودکان با وسعت ۱۸۰۰ متر مربع با طراحی ویژه بر اساس بازی‌های کودکانه و منطبق با نیاز‌های این گروه سنی در جنوب بوستان «نوروز» ساخته شده است. همچنین یکی از کاربری های دریاچه بوستان «نوروز» فراهم کردن فضایی برای بازی‌های آبی برای کودکان است که با توجه به نزدیکی آن به فضای بازی کودکان می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به فضایی جذاب برای خانواده ها و کودکان تبدیل شود.

 

 

تجربه یک نوروز پرهیجان

درست در انتهای جنوبی پل ابریشم  و در آستانه بوستان نوروز اسکیت پارک قرار دارد. یکی از بزرگترین و مجهز ترین مجموعه های اختصاصی ورزش اسکیت در خاورمیانه که با 4500 متر مربع مساحت و بهره مندی از فضاهای خدماتی و تفریحی و نیز سکو ها و مسیر های حرفه ای ایجاد شده علاقمندان این رشته را برای انجام حرکات نمایشی ، مسابقات و تفریح و ورزش به وجد می آورد.

کمی آن طرف تر گنبد سفید رنگ سینما گیم هفت بعدی به چشم می خورد. این سینما گیم با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا یکی از نمونه های کم نظیر در سطح کشور است که با سازه ای کره‌ای شکل با 85 متر مربع مساحت بازی‌های رایانه‌ای جذاب را با ویژگی‌های خاص سینماهای چند بعدی تلفیق کرده است.

 

 

شهرگل زیر پای شما

اگر از زیر سازه های چادری پل ابریشم 2 در شمال بوستان نوروز عبور کنید، زیر پاهای شما فضایی یک هکتاری قرار دارد که به نمایشگاه و بازار گل و گیاه اختصاص پیدا کرده است در این مجموعه شما می توانید ضمن خرید و تماشای انواع گل و گیاه در خصوص نگهداری فضای سبز، گیاهان زینتی و گل های آپارتمانی اطلاعات خوبی را بدست آورده و آموزش های لازم را ببینید.

 

 

 مشاهیر، میهمانان همیشگی نوروز

بوستان فرهنگی نوروز در ضلع جنوبی به میدان مشاهیر می‌رسد. میدانی به مساحت 4200 متر مربع که با طرحی از فرش ایرانی به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی کشور، سنگفرش شده است. دروازه ورودی منحصر به فرد میدان مشاهیر برگرفته از معماری اصیل ایرانی نمادی از خوش آمد گویی شکوهمند به استقبال کنندگان از بهار و نوروز است و در کناره های میدان نیز 60 سردیس مفاخر حوزه تمدنی ایران اسلامی نصب شده اند. این میدان با توجه به کارکردهای بین المللی این بوستان با هدف آشنایی بیشتر گردشگران با مفاخر تمدن ایرانی احداث شده است و مکانی برای برگزاری برنامه های فرهنگی و همچنین پاسداشت مقام شامخ مفاخر ایران زمین است.

 

 

 

به نوروز برسید...

بوستان «نوروز» در ضلع شرقی بلوار «آفریقا» و شمال بزرگراه رسالت قرار دارد. برای رسیدن به نوروز می توانید یا از بلوار آفریقا وارد خیابان دادمان شوید و یا پس از ورود به بزرگراه حقانی، خیابان دیدار را تا انتها طی کنید. بوستان نوروز در جنوب بوستان های آب و آتش و بنادر قرار دارد و یک پیاده روی و یا دوچرخه سواری لذت بخش در مسیر ویژه احداث شده و گذر از روی بزرگراه همت از طریق پل ابریشم می تواند بهترین انتخاب باشد.

به هرحال حمل و نقل عمومی از طریق ایستگاه های متروی حقانی ، مصلی و همت و نیز خط بی آر تی خیابان ولی عصر و سایر خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی در دسترس است و شما را به حوالی این بوستان جذاب می رساند .