گنبد مینا

آسمان بی‌انتها را نزدیک‌تر از همیشه تماشا کنیم.

گنبد مینا

تجربۀ حسّ شناور بودن در فضا

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: ندارد
رستوران: ندارد
کافه: ندارد
زمان بازدید: در کل ایام هفته به صورت گروهی با هماهنگی قبلی

معرّفی

آسمان بی‌نهایت

تاریخچه

خاطرات پرستاره

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

گنبد مینا

گنبد مینا

نیازی به دانستن مسائل نجومی نیست تا عاشق آسمان شد. بزرگی و زیبایی آسمان به خودی خود همه را جذب می‌کند. خاطرات کودکی خیلی از ما در تابستان‌ها با آسمان پر از ستاره گره خورده است. آسمانی که همه را تا موقعی که به خواب بروند، مشغول خود می‌کرد؛ امّا الان سال‌هاست که این خاطرات جزو آرزو‌های دست نیافتنی ما شده‌اند، چون آسمان پراز دود و نور تهران دیگر به هیچ کس اجازۀ تماشای آسمان عمیق با ستاره‌های بی‌شمار را نمی‌دهد؛ امّا گنبد مینا می‌تواند این خاطرات را با کیفیّت بالا یادآوری کند.

مطالعه بیشتر

دنیایی که ما را در بر گرفته است رازها و ناشناخته های بسیاری دارد و هر کسی به اندازه دانش و علم و تجربۀ خود به دنبال کشف این اسرار است. در این میان برخی افراد از ابتدای تاریخ در پیدا کردن جوابی مناسب در مورد این جهان و چگونگی به وجود آمدنش پیشگام شدند و حتّی جان خود را در این راه به خطر انداختند و تمام همّت خود را برای افزایش علم و دانش ما در مورد دنیای پیرامون مان به کار بستند. افرادی که با پیدا کردن جواب هر پرسش در مورد جهان هستی، دنیا را یک قدم پیش بردند و کار انسان امروز را راحت تر ساختند. کاری که در زمان‌های گذشته به دلیل کمبود امکانات، بسیار سخت انجام می‌شد و امروزه به دلیل پیشرفت باور نکردنی علم، سرعت بالایی به خود گرفته است. با این همه، هنوز پرسش‌های بسیاری در مورد زمینی که در آن زندگی می کنیم و آسمانی که بالای سر ماست، وجود دارد و پاسخ دادن به آنها، نیاز به تلاش و کوشش علاقمندان به این زمینه ها دارد امّا این امکان به سادگی در یکی از آسمان‌نماهای کشورمان در دسترس است؛ جایی که ذهن‌های پرسشگر در آن می توانند جواب سوال‌های خود را پیدا کنند و از محیط اطراف زندگی خود، زمینی که بر روی آن زندگی می کنند، فضا و آسمانی که آنها را در برگرفته است و بسیاری دیگر، اطلاعات جذابی به دست بیاورند. گنبد مینا نام بزرگترین آسمان‌نمای ایران و بلکه خاورمیانه است. در این دوره و زمانه که آلودگی هوا مانع از این شده است تا کمتر به آسمان نگاه کنیم، چنین بنایی به منظور جدا کردن ما از زندگی پر هیاهوی شهری ساخته شده است، تا برای ساعتی هم شده بر روی صندلی نشسته و دیدن زیبایی‌های آسمان لذت ببریم و کهکشان‌ها و ستاره‌ها را از نزدیک‌ ببینیم و از دیدن آنها لذت ببریم. گنبد مینا، یکی از بزرگترین آسمان‌نما یا پلانتاریوم خاورمیانه، یک شبیه‌ساز از جهان هستی و کرات و ستارگان است که در آن به صورت سه بعدی فیلم‌هایی با موضوعات نجومی به نمایش در می‌آید. از وقتی در سال 1387، ایدۀ ساخت گنبد مینا شکل گرفت، تنها هفت سال طول کشید تا این بنای منحصر به فرد و دیدنی با تمام کاربری‌های جالبش به بهره برداری برسد. گنبد مینا که در اصل یک سینمای سه‌بعدی بزرگ است را ساخته‌اند تا مراجعان بتوانند از نزدیک تجربه‌ای بسیار واقعی شبیه به آنچه فضانوردان درک می‌کنند را حس کنند.  ساخت این بنا با ایده گسترش و ترویج فعّالیت‌های علمی، ایجاد محیطی آموزشی، برای عموم مردم و ایجاد جذّابیت جهت طرح سوال‌های علمی برای افراد مختلف با گروه‌های سنی متفاوت طراحی و به مرحله اجرا در آمد.مبلغ بلیت هر سانس تماشای فیلم در گنبد مینا 200.000 ریال است. برای مشاهده زمان‌بندی بازدیدهای عمومی در طول ایام سال می‌توانید قبل از مراجعه حضوری در این مجموعه، به سایت این مجموعه به نشانی gonbademina.tehran.ir مراجعه کنید.گنبد آسمان

آسمان پر از ستاره

معلّق در کهکشان

تاریخچه

 

ایده ساخت چنین آسمان نمایی در سال 1387 مطرح شد و 7 سال بعد با کار و کوشش فراوان، این مجموعه در سال 1393 به بهره برداری رسید.

مسیر دسترسی

نقشه

برای رسیدن به گنبد مینا می‌توانید از مترو استفاده کنید. کافی‌ست در خط یک مترو و ایستگاه شهید حقانی از قطار پیاده شوید و با خروج از ایستگاه، درمسیر پارک طالقانی و پیاده‌راه چوبی آن به پل طبیعت رفته و با عبور از آن به پارک آب و آتش و پل ابریشم که از روی بزرگراه همت به گنبد مینا می‌رسد، عبور کنید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌هایی که در بزرگراه حقانی تردد می‌کنند استفاده کنید و در ایستگاه چهارراه آفریقا از اتوبوس پیاده شده و با عبور از پارک آب و آتش و پل ابریشم به گنبد مینا برسید. همچنین اگر قصد سفر با وسیله شخصی را دارید می‌توانید در بزرگراه شهید حقانی شرق وارد خروجی ایستگاه متروی حقانی شده و خودرو خود را در پارکینگ بزرگ پارک طالقانی پارک کرده و از طریق پل طبیعت، پیاده به سمت گنبد مینا حرکت کنید. اگر مجوز تردد در طرح ترافیک را دارید هم می‌توانید از مسیر بزرگراه مدرس جنوب، میدان آرژانتین، خیابان نلسون ماندلا (جردن یا آفریقای سابق)، بعد از ساختمان راه‌آهن، ورودی شهرگل به گنبد مینا برسید.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.