برج پرچم

بلندترین برج پرچم خاورمیانه و سومین برج پرچم دنیا

برج پرچم

سازه‌ای که از پارک طالقانی سر به فلک کشیده است.

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: دارد
رستوران: ندارد
کافه: ندارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

افتخاری در اهتزاز

تاریخچه

از گذشته تا امروز

امکانات

تجربه ای جدید

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

برج پرچم

برج پرچم

پرچم پارک طالقانی را از هر کجای تهران می‌توان دید، امّا برای درک عظمت آن باید از نزدیک به آن نگاه کرد، چرا که از دور نمی‌توان ابعاد بسیار بزرگ آن را درک نمود. این پرچم در بالاترین نقطه از برجی به ارتفاع 150 متر نصب شده است. مساحت خود پرچم نیز به بیش از 1000 متر مربّع می‌رسد. برای همین هم یکی از چالش‌ها در مورد این پرچم، دوخت، حمل و نصب آن است؛ چرا که پرچمی با این ابعاد چندین تن وزن دارد و دوخت و دوز آن برای خود کاری بسیار دشوار است و نیاز به دانش فنّی بالایی دارد.

مطالعه بیشتر

بزرگترین پرچم ایران، روی تپّه‌های عبّاس آباد، در کنار بوستان طالقانی و باغ موزۀ دفاع مقّدس نصب شده‌است. برج این پرچم، 150 متر بلندی دارد. ابعاد پرچم نصب شده روی برج، 42 در 24 متر است؛ یعنی این پرچم بیش هزار متر مربع وسعت دارد. سازۀ برج پرچم در زمینی به مساحت شش هزار مترمربع با ۵۳۰ مترمربع زیربنا ساخته شده است. این سازه‌، 1500متر از سطح دریا ارتفاع دارد و داخلش فضایی برای بازدید گردشگران در نظر گرفته شده است. این فضا ۶۵۰ مترمربع وسعت دارد و شامل مبلمان شهری و نمایشگاهی با بام سبز است. این برج، محلی هم برای استقرار مهمانان با ظرفیت 500 نفر دارد. از سطح زمین تا پایۀ برج، 158 پله وجود دارد و 453 پله نیز از پایه تا بالای برج باید طی شود؛ یعنی در مجموع فاصلۀ سطح زمین تا بلندای برج پرچم 611 پله است. این پرچم از پارچۀ مقاوم تهیه شده و با سرعت باد 7 متر بر ثانیه، کاملاً به اهتزاز درمی‌آید. سازۀ پایۀ پرچم، مخروطی شکل و از جنس فولاد بوده که مراحل ساخت و نصب آن از نظر فنی بسیار مهم و پیچیده است. صفحۀ محل استقرار این پرچم، در یکی از مرتفع‌ترین قسمت‌های بوستان طالقانی قرار دارد که شامل برج پرچم، مسیر، پل دسترسی، تجهیزات جانبی و محل استقرار کادر فنی است.

برج پرچم

عظمت هویّت ایرانی

هویتی به طول تاریخ

تاریخچه

از اواسط دهۀ هشتاد در تهران و بسیاری از نقاط دیگر کشور، پرچم ایران با ابعاد بسیار بزرگ به اهتزاز درآمد. تعدادی از این پرچم‌ها را پیشتر در منطقۀ دارآباد، میدان سپاه، بهشت زهرا، پارک لویزان، پارک چیتگر و ... دیده‌ایم. عموم این پرچم‌های غول پیکر بر روی ستون‌های از پیش ساخته شده نصب شده‌اند که توسّط چند تریلی به محلّ پرچم حمل شده و در همان‌جا به هم متّصل شده‌اند. خود پرچم هم با تمام ابعادی که دارد در کارگاه‌های پرچم دوزی، تهیّه و به محلّ نصب، حمل شده‌اند؛ امّا آنچه در پارک طالقانی با آن روبرو هستیم، به هیچ‌کدام از این پرچم‌ها شبیه نیست. ساخت برج پرچم پارک طالقانی از زمستان سال 1390 آغاز و تا تابستان سال بعد از آن به طول انجامید. به دلیل حسّاسیّت و عظمت ابعاد این پروژه و نبود دانش فنّی و تجربۀ کافی در زمینۀ ساخت برج‌های پرچم، مهندسان ایرانی برای طرّاحی و ساخت آن با مشاوران خارجی مشورت کرده و به صورت مشارکتی این سازه را احداث نموده‌اند. اصلی‌ترین مشکل برای ساخت این سازه، استفاده از موادّ مقاوم و منعطف بوده است، زیرا ارتعاش حاصل از وزش باد در ستونی با این ارتفاع زیاد و قطر کم، فشار بالایی بر ساختمان وارد می‌کند. ضمن این‌که چنین سازه‌ای باید تحمّل طوفان و تند‌باد و زلزله را نیز داشته باشد.

تجربه ای جدید

امکانات

برج پرچم پارک طالقانی تنها برای اهتزاز پرچم ایران ساخته نشده است و کاربرد‌های دیگری نیز دارد ازجمله در سازۀ پایین برج پرچم، محوّطه‌ای سرپوشیده برای همایش‌ها و مراسم تدارک دیده شده است. خود سازۀ برج هم کاربرد مخابراتی و نظارتی دارد و دوربین‌های ویژه‌ای بر روی آن نصب شده است که علاوه بر دید مسلّط به تمام مناطق اطراف، ضد لرزش هم هستند تا در تکان‌های شدید و تنش‌های بادی هم بتوانند تصاویر صاف و قابل استفاده‌ای تولید کنند.

سیستم بالابر پرچم هم از دیگر امکانات مهندسی خاص این برج پرچم است. این سیستم توانایی بالاکشیدن پرچم چند هزار کیلویی را با سرعت قابل قبولی داراست. 

ضمناً بالای این برج، تجهیزان خاصّ هواشناسی و سنجش کیفیّت هوا نصب شده است که برای شهری با مشکلات آب و هوایی مثل تهران بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

مسیر دسترسی

نقشه

برای رسیدن به برج پرچم کافیست تا با عبور از پل طبیعت و راه چوبی به بلندترین نقطه از پارک طالقانی برسید. از سمت دیگر هم می‌توان قدم‌زنان مسیر پیاده‌روی پارک طالقانی را تا آخر طی کرد. رسیدن به سازۀ این پرچم و پیدا کردن آن کار بسیار ساده‌ای است، چون همانطور که برج میلاد را از همه جای تهران می‌توان دید، برج پرچم منطقۀ فرهنگی¬-گردشگری عبّاس‌آباد هم از تمام نقاط این منطقه به خوبی قابل رؤیت است.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

اسرار رنگ‌ها و طرح‌های پرچم‌های دنیا
[SHAMSIDATE]

اسرار رنگ‌ها و طرح‌های پرچم‌های دنیا

هر کشور با ترکیبی از رنگ‌های مختلف، پرچم و نمادی منحصر به فرد برای خود و مردمش ساخته است که به عنوان هویت آن کشور به شمار می‌رود. اما واقعا پشت...

ادامه مطلب