میدان آب

به یاد آب بازی‌های کودکانه و نشاط تابستان‌های قدیم

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: دارد
اینترنت وایرلس: دارد
رستوران: دارد
کافه: دارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

محل آب بازی

تاریخچه

معماری ملّی- مذهبی

امکانات

هیجان در کنار معجزه

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

میدان آب

میدان آب

بوستان آب و آتش که یکی از پارک‌های نمادین شهر تهران می‌باشد، روایتگر داستان زندگی حضرت ابراهیم(ع) بوده که در کنار بیان داستان، امکان یک تفریح حسابی را برای هر سنّی  فراهم می‌کند. سازه‌های معروف بوستان آب و آتش آنقدر جذّاب هستند که همه روزه تعداد زیادی برای بازدید از این سازه‌ها به این بوستان می‌روند. بر اساس ایده‌ای خلاقانۀ این بخش، مانند فیلم‌های ترسناک، آب از شیارهای زمین بیرون می زند امّا نه تنها هیچکس نمی ترسد، بلکه همه با هیجان و شادی در میان فوّاره ها می دوند.

مطالعه بیشتر

پارک‌های زیادی در تهران وجود دارند که نماد‌های متفاوتی از داستان‌ها و رسوم ملّی و مذهبی ایرانی دارند. اما در پایتخت، پارک آب و آتش قطعاً از معروف‌ترین این پارک‌ها است. که به یکی از مکان‌های گرشگری مهم تبدیل شده و روزانه پذیرای گردشگران زیادی می‌باشد. 
 همان طور که از نام این بوستان پیدا است، آب و آتش دو عنصر اصلی آن را تشکیل می‌دهند که علاوه بر روایت داستان حضرت ابراهیم، امکان تفریح را برای مهمانان خود ایجاد کرده است.
از پله‌های ورودی که بالا برویم، اوّلین صحنه‌ای که با آن مواجه می‌شویم، کودکانی هستند که در لابه لای فوّاره‌های آب، بازی می‌کنند. انگار که حوضچه‌ای برای بازی آن‌ها تعبیه شده، جلوتر که می‌رویم، می‌بینیم این آب‌ها از دل زمین بیرون می‌آید و مردم دور تا دور آن جمع شده‌ و مشغول تماشای این کودکان هستند. همه دلشان می‌خواهد وارد این میدان شوند اما انگار خجالت می‌کشند. آن‌طرف‌تر، چند جوان دل را به دریا می‌زنند و دسته‌جمعی به وسط میدان می‌روند و از آن رد می‌شوند تا فارغ از دنیا، خیس شوند و حس سرزندگی، بیش از پیش در وجودشان جریان یابد.
 فواره‌های آبی که از شیارهای زمین بیرون می‌زند و شما می‌توانید از لا به لای آن رد شوید، در یک روز گرم تابستانی باعث می‌شود بیشتر به تضاد آب با آتش کنارش پی ببرید. هرچند وقتی رو به روی فوّاره‌ها بایستیم، کمتر امکان دارد تضاد هیجان و سکون توجهمان را جلب نکند. 
تماشای آب که با ریتم‌های متنوع در کنار شعله‌های آتش از زمین بیرون می‌زند انسان را وسوسه می‌کند تا چند قدمی را در آن میان قدم بزند. میدان آبی که با تپّه های سرسبز و درختان کاج محصور شده اند. صفحه ی سیاه دایره‌ای شکل که هر از گاهی آب با ریتم مشخص از آن بیرون می جهد و به گونه ای طراحی شده  که افراد به راحتی می توانند از روی آن عبور کرده و به مسیر خود ادامه دهند. تماشای رقص آب و آتش فارغ از همه‌ی تنش‌های شهری می‌تواند احساس رضایتی عمیق در انسان ایجاد کند. 


میدان آب

نشاط ، جوانی و طراوت

میدان آبی در راستای معماری ملّی- مذهبی

تاریخچه

بوستان آب و آتش از همان سال 87 که احداث شد اوّلین فضای سبز زمین های عباس آباد بود که خیلی سریع جایگاه خود را میان شهروندان و گردشگران پیدا کرد. 
فواره های این بوستان در محیطی دایره مانند آب را از 240 نقطه‌ی متفاوت، از لا به لای شیار کاشی ها به سمت آسمان پرتاب می کنند تا خاطره ی خانه های کودکی را برای بزرگسالان زنده و فضای آب بازی متفاوتی را برای کودکان فراهم کنند. این فواره ها می‌تواند محبوبیت پارک را به خصوص در فصل تابستان دو چندان کنند، چرا که خنکای آب می تواند آرامبخش التهاب تابستان باشد.
اگر به ستون های آتش در کنار آن و نام پارک توجه کنیم، به هدف اصلی ساخت این سازه پی می برید. حرارت شعله های آتش همراه با سردی آب به خوبی سرد شدن آتش بر حضرت ابراهیم را روایت می کند.


هیجان در کنار معجزه

امکانات

معمولاً عادت داریم فوّاره‌های آب را در حوضچه‌های وسط پارک‌ها یا میدان‌ها ببینیم. پارک حضرت ابراهیم(ع) اوّلین بار این نوآوری را ایجاد کرد که ّفواره‌ها از شیارهای زمین بیرون بزنند و باز به داخل زمین بازگردند. ریتم حرکت فوّاره‌ها گونه ای است که جدا از حسّ آرامش تماشای آب، لذّت دنبال کردن هر یک از آن‌ها با چشم را به شما می دهد. با غروب آفتاب، ستون‌های آتش با صدای هیجان انگیز خود شروع به پرتاب شعله ها به آسمان می کنند و در عین حال، نورپردازی موجود در میان آب‌ها، زیبایی فضا را دو چنان می‌نماید. کمی آن طرف تر در سالن آمفی تئاتر پارک، بساط نقّالی و پرده‌خوانی وجود دارد که در برخی مناسبت‌های سال، نقّالان، داستان دو عنصری که پیش روی خود وجود دارد را روایت می کنند. وجود نیمکت‌های متعدّد در اطراف نیز این امکان را به شما می دهد که به تماشای این اتّفاق‌ها بنشینید. همچنین کافه‌های اطراف، می توانند با خوراکی‌های دلچسب، لذّت اوقاتتان را بیشتر کنند.
مسیر دسترسی

نقشه

از ضلع شمالی پارک یعنی بزرگراه حقانی که وارد می‌شویم، با عبور از طراحی های هنرمندانه و چندین پله و بلوک های شیشه ای، وارد قسمت اصلی پارک می شویم. تنها یک پلّههای ورودی و سروستانی زیبا بین هیاهوی بزرگراه و میدان آب فاصله انداخته است.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

فوّارۀ ژنو، قدیمی‌ترین فوارۀ عظیم جهان
[SHAMSIDATE]

فوّارۀ ژنو، قدیمی‌ترین فوارۀ عظیم جهان

از سال 1891میلادی که یک جت غول پیکر، ستونی از آب را به اسمان فرستاد، نقطۀ عطفی در تاریخ شهر ژنو ایجاد شد. این ستون باریک آب مستقیما تا ارتفاع 14...

ادامه مطلب