فانوس دریایی

فانوس دریایی را در اقیانوس تهران تماشا کنید.

فقط صدای مرغ دریایی کم دارد.
مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: دارد
اینترنت وایرلس: ندارد
رستوران: ندارد
کافه: ندارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

فانوس در دل جنگل

تاریخچه

ایده طراحی

امکانات

فانوس بوستان بنادر

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

فانوس دریایی

فانوس دریایی

فانوس‌های دریایی در تمامی نقاط جهان، کنار دریاها و اقیانوس‌ها ساخته می‌شوند تا نشانه‌ای از خشکی و ساحل برای دریانوردان و راهنمایی برای گمشدگان در آب باشند. شاید فقط تعداد کمی از مردم در طول مدت زندگی خود شانس دیدن یک فانوس دریایی را از نزدیک داشته باشند و مردمان شهرهای ساحلی احتمالا شانس بیشتری در این زمینه خواهند داشت. در کلان شهرها و از جمله شهر تهران در میان حجم زیادی از دود و دم وشلوغی و ترافیک، دیدن فانوس دریایی امری محال به نظر می‌رسد اما در منطقۀ فرهنگی-گردشگری عباس‌آباد، این اتفاق نادر رخ داده است.

مطالعه بیشتر

فانوس دریایی بوستان بنادر یکی از معروف‌ترین و زیباترین نمادهای بوستان آب و آتش است. سازۀ سفید استوانه‌ای نه چندان بلندی که حال و هوای دریا و دریانوردی را به میان فضای سبز تهران آورده‌است. برجی شبیه به آنچه در تخیلات دوران کودکی در ذهن ساخته می-شود و یا فقط در تلویزیون دیده می‌شود. گاهی اوقات درهای این برج فانوسی شکل به روی علاقمندان باز می‌شود و مردم می‌توانند از پله های مارپیچ آن بالا رفته و از بالای آن، منظره منحصر به فردی از تهران، پل طبیعت، منطقۀ فرهنگی-گردشگری عباس‌آباد و بزرگراه مدرس را تماشا کنند. هرچند که ارتفاع این سازه زیاد نیست اما با توجّه به موقعیّت ساخت آن که در ارتفاعات عبّاس‌آباد است، دیدی 360 درجه به شهروندان و علاقمندان می‌دهد تا به دلخواه خود عکس‌های زیبایی را به ثبت برسانند. برج فانوس در مرز مابین پارک آب و آتش و بوستان بنادر قرار گرفته است . از این رو جزیی از سازه‌های زیبای بوستان بنادر به شمار می‌آید . بوستان بنادر نیز از آن جهت که در ضلع شرقی ساختمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و در فضای خود کالبد و فضای کشتی، لنگرگاه و فانوس دریایی را جای داده‌است به این عنوان نامگذاری شده‌است.

ایده طراحی

تاریخچه

وقتی قرار بر طرّاحی بوستان مفهومی یا تم پارک بنادر ایران شد، طرّاحان به دنبال ساخت بوستانی بودند که حسّ و حال سواحل دریا را در ذهن عابران و گردشگران ایجاد کند. استفاده از نماد کشتی، موج، اسکله و ... می تواند تجربۀ موفقی به شمار آیند امّا در عمل می توان همین فانوس دریایی را نماد واقعی بوستان بنادر دانست که در خاطرات اکثر مراجعان این بوستان با نام بوستان بنادر گره خورده است.
فانوس دریایی
فانوس دریایی
فانوس دریایی
فانوس دریایی
میدان دور این فانوس و نرده‌های اطراف آن کاملا هماهنگ با بنای یک فانوس دریایی واقعی ساخته شده و از نظر ابعاد هم می‌توان ادّعا کرد که استاندارد‌های لازم را داراست. بدنۀ سفیدرنگ فانوس، پلّکان مارپیچ، چتر شیروانی سرخ رنگ و بالکنی که دورتادور اتاقک فانوس را احاطه کرده، زیبایی چشمگیری دارد. بد نیست که موقع عبور از کنار این فانوس دریایی، عکسی هم به یادگار بیاندازیم تا شاید یک روز آن را با یک فانوس دریایی در یکی از سواحل دنیا مقایسه کنیم.
فانوس بوستان بنادر

امکانات

فانوس دریایی بوستان بنادر در میان میدانی قرار گرفته است که آن را با نقاط دیگر بوستان کاملاً متمایز نموده است. محوّطۀ این فانوس از هر نماد و وسیله‌ای خالی است تا تمام توجّه بازدیدکنندگان را به اصا موضوع جلب کند. با بالارفتن از چند پلّه به بالکن عریضی می‌رسیم که در پایین فانوس و دورتادور آن ساخته شده است. جایی از این بالکن، در کوچکی قرار دارد که برای ورود به ساختمان اصلی فانوس باید از آن گذشت و پلّکان مارپیچ داخل فانوس، شمارا به اتاقک بالایی می رساند که چراغ و  آیینۀ اصلی فانوس در آن واقع شده است. در اتاق هم دری وجود دارد که از آن می‌توان به بالکن بالایی فانوس دسترسی پیدا کرد. از این بالکن است که به راحتی می‌توان تمام تهران را تماشا کرد، از کوه‌های شمال شهر تا دماوند و برج میلاد و اتوبان‌ﻫای اطراف و شهر بی انتها که از جنوب تا چشم کار می‌کند ادامه پیدا کرده است.

پیش به سوی ساحل آفتابی

نقشه

برای بازدید از این محلّ دیدنی باید به نقطه ای رفت که پل ابریشم، پل طبیعت و پیاده راه اصلی پارک آب و آتش به هم می رسند. البته با یک نگاه دقیق به اطراف، پیدا کردن برج سفید رنگ دریایی چندان هم دشوار نیست.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.