میدان مشاهیر

معرفی و زنده نگه‌داشتن نام مشاهیر و شخصیّت‌ها

میدان مشاهیر

گردهمایی بزرگان پر افتخار تاریخ ایران

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: ندارد
رستوران: ندارد
کافه: ندارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

دروازۀ زمان

تاریخچه

بوستانی در عمق تاریخ ایران‌زمین

امکانات

در دامان طبیعت و قلب تاریخ

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

میدان مشاهیر

میدان مشاهیر

در فاصلۀ کمی که بین بزرگراه همت و حکیم وجود دارد، دروازه‌ای از جنس زمان ساخته شده که انسان را به تاریخ ایران سفر می‌دهد. پشت این دروازه، اسطوره‌هایی از آب‌وخاک این سرزمین بزرگ ناگهان در برابر چشم شما سر از خاک برداشته‌اند. پادشاهان علم، ادب و فرهنگ به همراه پهلوانان تنومند زور و ورزش، در نگاه بینندگان، زنده به نظر می‌رسند در حالی که هرکدام از آنان در گذرگاه‌های تاریخی این کشور خفته‌اند.

مطالعه بیشتر

سردیس‌ها و تندیس‌های جهان، مجسمه‌هایی هستند عظیم‌الجثه که به بخش گردن به بالا و یا به تمام بدن اساطیر اشاره و از آن‌ها تراشیده شده‌اند. در تمام جهان که بگردید، با مجسمه‌های گوناگونی از این دست مواجه خواهید شد. بیشتر این سردیس‌ها و تندیس‌ها را می‌توانید در اروپای مرکزی مشاهده کنید، اما بزرگ‌ترین و معروف‌ترین سردیس‌ها در اروپا قرار ندارند، بلکه در نقاط دیگری از کره‌ی زمین پراکنده‌شده‌اند. این پیکره‌های تراشیده شده از سنگ و آهن همه نشانگر وجود اساطیری پر رمز و راز در فرهنگ، ادب، هنر و بزرگ‌مردان و زنانی از جنس مدافعین خاک و آب کشورشان هستند. تندیس‌ها و سردیس‌هایی بی‌مانند همانند تندیس برنزی امیرکبیر، تندیس 4 متری دهقان فداکار از جنس فایبرگلاس، تندیس بتونی آرش کمانگیر، همچنین ملاصدرا، مولانا، شهید فهمیده، ابن‌سینا، پهلوان تختی، مادر و... از جمله پیکره‌های نصب‌شده در این بوستان اند.

سفر در تاریخ ایران

ملاقات با مشاهیر و افتخارات سرزمین پارس

بوستانی در عمق تاریخ ایران‌زمین

تاریخچه

بوستان مشاهیر ایران یکی از مکان‌های تفریحی شهر تهران است که در بخش‌های جنوبی منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد ساخته شده است. مساحت این بوستان حدود ۱۵۰ هکتار است که بخشی از آن در منطقه ۲۲ و بخشی دیگر در منطقه ۵ شهرداری تهران قرارگرفته است. به دلیل موقعیّت خاص جغرافیایی این منطقه، عصرها هوا خنک می شود که در شب‌های سرد زمستان و غروب‌های دل‌تنگ پائیز، شرایط برای نشستن‌های طولانی مناسب نیست؛ اما بهار دل‌انگیز و تابستان گرم را می‌توان با خانواده و دوستان تا نیمه‌های شب در این بوستان سپری کرد. فاز اول این پارک که بین اتوبان‌ های شهید همّت و شهید حکیم قرار دارد، در ابتدای تابستان سال ۱۳۹۱ افتتاح شد. این پارک با استفاده از مصالح و مواد سازگار با طبیعت طرّاحی شده و برای اجرای آن حتی یک درخت نیز از بین نرفته است.
دلیل نامگذاری این بوستان آن است که بیش از ۴۰ سردیس از بزرگان تاریخ ایران‌زمین و همچنین ۳۰ تندیس از مشاهیر معاصر باهدف هویّت بخشی، حفظ ارزش‌های ملی و نیز معرّفی فرهنگ غنی ایران به گردشگران داخلی و خارجی در این بوستان دیدنی استفاده‌شده است.


در دامان طبیعت و قلب تاریخ

امکانات

در این پارک، پیست دوچرخه‌سواری و کانکس‌های اجارۀ دوچرخه برای مراجعین ایجادشده است. در کل، چهار کانکس اجاره دوچرخه در این پارک موجود است. دو کانکس مربوط به شهرداری است که در این کانکس‌ها دوچرخۀ رایگان با به امانت گذاشتن کارت شناسایی به مراجعین تحویل داده می‌شود. 
دو کانکس دیگر، حالت خصوصی دارند و با پرداخت مبلغ اندکی، دوچرخه در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد. کانکس‌های دوچرخه شهرداری در سمت شرقی پارک (در شمال و جنوب) و کانکس‌های دوچرخه خصوصی در سمت غربی پارک (جنوب و مرکز) واقع‌شده‌اند. 
از دیگر امکانات این پارک می‌توان به فضای بازی کودکان، پیست اسکیت و بخش آموزش اسکیت، فضای بازی‌های فوق مدرن مکانیکی، زمین‌های بازی چندمنظوره، سایت بازی شطرنج، تنیس روی میز، فوتبال دستی، باغ گیاه‌شناسی، کوشک پذیرایی و چایخانه سنتی، غرفه‌های فرهنگی، آب‌نمای موزیکال، خانه سلامت، برکه پرندگان، آلاچیق، مسجد، سرویس‌های بهداشتی، باجه آتش‌نشانی، غرفه‌های عرضه محصولات فرهنگی و اطلاعات گردشگری و پارکینگ‌های مناسب اشاره نمود.

همچنین این پارک دارای مسیر‌های پیاده‌روی به طول ۲۴ کیلومتر، مسیر درشکۀ تفریحی به طول ۸ کیلومتر و مسیر دوچرخه‌سواری به طول ۸/۷ کیلومتر است.

مسیر دسترسی

نقشه

میدان مشاهیر در بخش‌های جنوبی منطقه قرار دارد که از طریق پل ابریشم به بخش‌های شمالی متّصل شده است. البته دسترسی مستقیم به اینجا هم امکان پذیر است که برای آن باید از مسیر خیابان آفریقا و پارکینگ دیدار، وارد میدان مشاهیر شد.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

رفع آلودگی‌های بصری
[SHAMSIDATE]

رفع آلودگی‌های بصری

افزایش سرانه فضای سبز، حفظ و احیای طبیعت موجود، بهبود مناظر شهری به‌ویژه در حوزه غرب تهران و هم‌چنین رفع آلودگی‌های بصری و زیست‌محیطی ازجمله م...

ادامه مطلب