پارک طالقانی

لذّت استراحت در آلاچیق‌های سنّتی پارک طالقانی

پارک طالقانی

جنگلی انبوه که پر از درختان قدیمی و سرسبز است

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: ندارد
رستوران: دارد
کافه: دارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

جنگلی در دل تهران

تاریخچه

پارک معاصر

امکانات

قلب تپنده تهران

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

پارک طالقانی

پارک طالقانی

موقعی که در هر کدام از اتوبان‌های مرکزی تهران عبور می‌کنید، بی‌شک وجود جنگلی انبوه که پر از درختان قدیمی و سرسبز است، توجّهتان را به خود جلب کرده است. این منطقۀ جنگلی که بخشی از اراضی عبّاس‌آباد به شمار می‌رود، سال‌هاست که با نام پارک طالقانی، یکی از محبوب ترین بوستان‌های جنگلی شهر نزد پایتخت نشینان و مسافران داخلی و خارجی است.

مطالعه بیشتر

پارک طالقانی در ارتفاع واقع شده و مشرف به تهران است؛ بنابراین چشم‌انداز زیبایی دارد. بسیاری از مردم این پارک را برای انجام ورزش‌های حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای انتخاب می‌کنند. ضمناً پوشش گیاهی این پارک، بدون نظم هندسی و به صورت ارگانیک است و فضای جنگل را تداعی می‌کند. انواع مختلفی از گیاهان را می‌توان در این پارک مشاهده کرد. توت، سپیدار، نارون، چنار، گردو، افرا، انجیر و سرو در کنار درختچه‌هایی مانند یاس زرد، توری و بلوط همیشه سبز، خودنمایی می‌کنند. قسمت جنوبی پارک به صورت حلزونی طراحی شده و با بلوط ایتالیایی پوشیده شده است. قدمت برخی از درختان این پارک به بیش از پنجاه سال می‌رسد. پوشش گیاهی انبوه در پارک طالقانی موجب شده است که در گرم‌ترین روز‌های سال هم آفتاب مستقیم امکان نفوذ به سطح زمین را نداشته باشد و در نتیجه دمای هوا در حدّ مطلوب و لذّت بخشی باقی بماند.

یکی از جذّاببیّت‌های منحصر به فرد پارک طالقانی، راه چوبی آن است. درست در بخش غربی پارک و در مسیری که به پل طبیعت می‌رسد، مسیر‌های طولانی و پر پیچ و خمی را می‌بینیم که با الوار‌های چوبی پوشیده شده‌اند. این الوار‌ها باعث شده است تا هنگاه راه‌رفتن در پارک طالقانی، بیشتر حسّ طبیعت گردی و قدم زدن در طبیعت به انسان القا شود. وجود حوضچه‌ها و برکه‌های ماهی در گوشه‌کنار پارک، نهر‌های آب زلال، آلاچیق‌های سنّتی و پرتعداد و منقل‌های کباب در کنار هم می‌تواند سفری به جنگل‌های شمال ایران را تنها در عرض یک ساعت برای ممکن سازد. تجربۀ گذراندن یک روز تعطیل در پارک طالقانی، تجربه‌ای است که به همه توصیه می شود.

پارک طالقانی

جنگلی در دل پایتخت

پارک معاصر

تاریخچه

پارک طالقانی قبل از انقلاب اسلامی، زمینی کشاورزی بود که بخش‌هایی از آن به بانک کشاورزی تعلق داشت؛ در دهۀ 40 خورشیدی شرکت نوسازی عباس‌‌آباد آن را خرید و طرح نوسازی آن در سال ۱۳۵۰ به تصویب مجلس شورای ملی رسید. یک مهندس انگلیسی به نام لوئیس دیویس، کار مهندسی مشاور پارک را به عهده گرفت. طراحی، فضاسازی و آبیاری این پارک با مشاورۀ یک شرکت مهندسی اسپانیایی از سال ۱۳۵۶ شروع شد و در سال ۱۳۶۰ به پایان رسید.
این بوستان در سال ۱۳۶۱ به بهره‌برداری رسید و حفظ و نگهداری آن در اواخر همان سال به سازمان پارک‌ ها و فضای سبز تهران سپرده شد امّا آن سازمان، از سال ۱۳۶۹ نگهداری پارک را به شهرداری منطقه ۳ واگذار کرد.
پارک طالقانی
پارک طالقانی
پارک طالقانی
پارک طالقانی
در دهۀ 90،  تغییرات زیادی در پارک طالقانی و اطرافش انجام شده است و پروژه‌های عظیمی در آن به بهره‌برداری رسید، به طوری که امروزه می‌توان آن را قطب گردشگری تهران دانست.  احداث پل طبیعت روی بزرگراه مدرس، این پارک را به بوستان آب و آتش متصل کرده است. باغ موزۀ دفاع مقدس در نزدیکی این محل ساخته شد و بزرگ‌ترین پرچم ایران در این پارک قرار گرفت. 
قلب تپنده تهران

امکانات

از امکانات قابل توجّه این پارک می‌توان به بیش از 100 آلاچیق کوچک و بزرگ اشاره کرد که در گوشه و کنار پارک بنا شده اند. فاصلۀ این آلاچیق‌ها به گونه‌ای است که خانواده‌ها به راحتی می‌توانند در آن استراحت کنند و سر و صدای مزاحمی برای دیگران ایجاد نکنند. در کنار هر آلاچیق یا سکّوی اقامتی هم یک منقل ایستاده قرار دارد تا گردشگران بتوانند در قلب تهران هم طعم دلچسب کباب ذغالی را تجربه کنند. 
تعداد زیادی بوفه، کافی‌شاپ، رستوران و آبمیوه فروشی در اطراف پارک وجود دارد که بیشتر مورد استفادۀ رهگذران و ورزشکاران قرار می‌گیرد.
چندین سرویس بهداشتی در پارک وجود دارد که از در کمتربن زمان در دسترس اند. آّب‌خوری‌های متعدّد پارک هم در کنار تمام معابر، آب آشامیدنی خنک در اختیار مردم قرار داده است.
درهای مسجد پارک معمولاً به روی نمازگزاران باز است و فقط شب‌ها بسته می‌شود. هنگام اذان هم افراد زیادی برای اقامۀ نماز جماعت به این مسجد می‌آیند.
دو زمین بازی کودکان، یک زمین بسکتبال، چندین میز پینگ‌پنگ و شطرنج، از دیگر امکانات ورزشی پارک طالقانی به شمار می رود.


مسیر دسترسی

نقشه

مترو، بهترین راه برای رسیدن به پارک طالقانی است. ایستگاه مترو شهید حقانی در خط یک متروی تهران، بسیار نزدیک به پارک است و  با حدود پنج دقیقه پیاده‌روی از آنجا می‌توان به پارک رسید؛ البته ایستگاه مترو شهید همت هم در قسمت جنوبی این پارک قرار دارد؛ اما برای رسیدن به مرکز پارک و جاذبه‌‌های آن مانند پل طبیعت، مسیر طولانی‌تری را باید طی نمود.

اگر می‌خواهید با خودروی شخصی به پارک طالقانی بروید، می‌‌توانید از یکی از بزرگراه‌های همت، مدرس و حقّانی استفاده کنید. در خروجی این پارک به سمت بزرگراه حقانی، یک پارکینگ بزرگ وجود دارد که می‌توانید با آسودگی خیال خودروی خود را در آنجا پارک کنید.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

تهران گردی در پارک های جنگلی
[SHAMSIDATE]

تهران گردی در پارک های جنگلی

گشت و گذار بهاری در تهران وقتی به پارک های جنگلی ختم شود می تواند خاطره خوشی از تفریح در پایتخت برای شما به همراه داشته باشد. ما بزرگترین پارک ...

ادامه مطلب