بوستان آب و آتش

احساس طراوت و خنکی آب و هیجان و حرارت آتش

بوستان آب و آتش

رفاقت میان آب و آتش

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: دارد
اینترنت وایرلس: دارد
رستوران: دارد
کافه: دارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

حضرت ابراهیم؛ آب‌وآتش

تاریخچه

بت‌شکنی در میان تهران

امکانات

لذّتی متفاوت از جنس آب‌وآتش

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

پارک آب‌وآتش

پارک آب‌وآتش

این پارک که از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین پارک‌های پایتخت است که در قلب شهر تهران جا گرفته. این بوستان که از اوّل به نام حضرت ابراهیم نامگذاری شده بود را مردم تهران به اسم پارک آب و آتش می‌شناسند که حتماً به دلیل وجود فوّاره‌های آب و مشعل‌های آتش بزرگی است که در مسیر ورودی بوستان قرار گرفته است. شاید غیر ممکن به نظر باشد که کسی مسیرش به این بوستان بیافتد و بتواند در برابر وسوسۀ دویدن در میان فوّاره‌های آب و خیس شدن، بایستد.

مطالعه بیشتر

بوستان حضرت ابراهیم که همه آن را با نام آب‌وآتش می‌شناسند، برج‌های آتش، فواره‌های آب و آمفی‌تئاتر را در خود جای‌داده است. این بوستان در ضلع شمالی پارک آب‌وآتش و در حاشیه بزرگراه حقانی قرار دارد و تقریباً ورودی اصلی منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد محسوب می‌شود. برای ورود به این بوستان با عبور از پلکانی گل‌کاری شده که در هر فصل با گل‌های خاصی تزیین می‌شود، راهرویی قرار دارد که از زیر حوضچه‌ای پرآب می‌گذرد و با کاشی‌ها و بلوک‌های شیشه‌ای رنگارنگ پوشیده شده است. این فضایی رؤیایی گردشگران را به محوطه و میدان اصلی بوستان می‌رساند. بعد از ورود به میدان، برج‌های آتش و فواره‌های آب که یکی از زیبایی‌های این بوستان به‌حساب می‌آیند جلوه خاصی به آن بخشیده‌اند.

بوستان آب و آتش

بت‌شکنی در میان تهران

تاریخچه

در میان چمن‌زارها و درختان زیبا، چهار برج که در ضلع شرقی بوستان و به ارتفاع 10 متر ساخته‌شده‌اند، هر شب و هم‌زمان با غروب آفتاب کار خود را آغاز می‌کنند و هر نیم ساعت یک‌بار ناگهان شعله‌های پرحرارت آتش را تا ارتفاع زیاذی به آسمان پرتاب می‌نمایند. گرمای دل‌چسب شعله‌های آتش و نورافشانی در آسمان شب ‌به همراه صدایی که زمان روشن شدن برج‌ها در فضا پخش می‌شود، یکی از جلوه‌های سمعی و بصری این بوستان است. در همان نزدیکی و در کنار شعله‌های آتش، رقص آب، ما را به یاد داستان گلستان شدن آتش نمرود بر حضرت ابراهیم می‌اندازد. فوّاره‌های آب این بوستان در محیطی دایره مانند، آب را از 240 نقطه مختلف تا ارتفاع 10 متر با شکلی آهنگین از زمین به سمت آسمان می‌پاشانند. ستون‌های آب این فواره‌ها درون زمین قرار گرفته‌اند تا مردم بتوانند به‌راحتی از روی آن‌ها گذشته و به مسیر خود ادامه دهند. این فواره‌ها علاوه بر آن‌که بزرگ‌ترها را مجذوب خود می‌کند، فضای آب‌بازی بی‌نظیری را نیز در اختیار کودکان خصوصاً در فصول گرم سال قرار می‌دهد. بعذ از این هیجان گرمابخش و لرزان، یعنی ترکیب آب‌وآتش که می‌تواند تصویری معناگرا از داستان حضرت ابراهیم و ارتباط آن با عنوان بوستان را در ذهن مخاطبین ایجاد نماید، نمادی دیگر به چشم می‌خورد.
پارک آب و آتش
پارک آب و آتش
پارک آب و آتش
پارک آب و آتش
پنج کتیبۀ فولادی که یکی دیگر از جلوه‌های زیبای بوستان حضرت ابراهیم است و به‌عنوان این پارک اشاره دارد. این کتیبه‌های فولادی در قالب تصاویر برجسته رنگ‌آمیزی شده، به بخش‌های مهم زندگی حضرت ابراهیم می‌پردازد. این دیواره‌های عظیم فولادی که در حاشیه شرقی بوستان نصب‌شده‌اند و بخشی از نمای آن‌ها در مسیر عبوری بزرگراه‌های همسایه نیز قابل‌رؤیت است، به پنج فصل از زندگی حضرت ابراهیم اشاره دارند. شکستن بت‌ها به دست این پیامبر الهی، گلستان شدن آتش نمرودیان، نزول فرشته‌های وحی، به قربانگاه بردن فرزندش اسماعیل و ساخت خانه کعبه به امر خداوند ازجمله روایت‌هایی است که این تصاویر فولادین در معرض تماشای عموم گذاشته‌اند. در کنار این‌ها سالن آمفی‌تئاتر روبازی با ظرفیت 400 نفر در بوستان حضرت ابراهیم قرار دارد که سایه‌بانی وسیع از جنس پارچه به مساحت ۷۰0 متر بر روی آن کشیده شده است و معمولاً برنامه‌های نمایشی از نقّالی و پرده‌خوانی تا تئاتر خیابانی در آن برگزار می‌شود.این بنای چشم‌نواز باهدف برگزاری مراسم‌های مذهبی و آیینی، جشن‌ها و تئاترهای خیابانی ساخته‌شده است. ازجمله این نمایش‌ها که در جشنواره‌های متنوع و متعدد فرهنگی، مذهبی، هنری و با توجه به مناسبت‌های تاریخی برگزار می‌شود؛ می‌توان به نمایش پرده‌خوانی روایت‌های قرآنی و داستان‌های شاهنامه اشاره کرد که گاهی توسط هنرمندان نقال با صدایی گرم و رسا در میان بوستان اجرا می‌شود. البته وقتی در این آمفی‌تئاتر، برنامه‌ای در حال اجرا نباشد، تعداد زیادی از مردم را خواهیم دید که مشغول بازی بدمینتون هستند، چرا که سازه و سایبان خاص این آمفی‌تئاتر خاصیّت بادگیری خوبی دارند و فضا را برای بازی بدمینتون مساعد می‌کنند.
لذّتی متفاوت از جنس آب‌وآتش

امکانات

o رستوران‌ها و کافه‌های متنوع در سرتاسر پارک آب‌وآتش پراکنده‌شده‌اند که می‌توان بر اساس سلیقه یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. بوستان حضرت ابراهیم نیز شامل مجموعه رستوران‌هایی با نمای چوبی و شیشه‌ای و چشم‌اندازی زیباست که در قسمت ابتدایی آن و در نزدیکی ورودی و آمفی‌تئاتر قرار دارد. مجموعه‌ای از چند رستوران و کافه که خدمات غذایی و خوراکی ارائه می‌دهند. تعداد محدودی از غذاهای ایرانی، غذاهای فوری و نوشیدنی‌های سرد و گرم در منوی این مجموعه یافت می‌شود. از امتیازات این مجموعه، وجود پارکینگی اختصاصی است که در خیابان شهیدی، بن‌بست کمان قرارگرفته است و می‌تواند اسباب راحتی بیشتر مشتریان را فراهم نماید. اگر قصد دارید روزی به‌یادماندنی را در پارک آب‌وآتش و بوستان حضرت ابراهیم بگذرانید، می‌توانید خود را با خط شماره یک متروی شهری به ایستگاه شهید حقانی برسانید و ازآنجا به ورودی شمالی پارک بروید. با خودروی شخصی نیز می‌توان در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک وارد خیابان دیدار و پارکینگ عمومی بوستان حضرت ابراهیم شد. بوستان حضرت ابراهیم بوستانی مفهومی است که آغازگر مسیر گردشگری تپه‌های عباس‌آباد هست و بازدیدکنندگان ازآنجا می‌توانند راهی دیگر بوستان‌ها شوند تا حلقۀ باغ‌های مفهومی مجموعه گردشگری عباس‌آباد تکمیل ‌شود. برج‌های آتش و فواره‌های بلند آب و پرده‌های فولادین پرنقش‌ونگاری که معجزه‌ای الهی را روایت می‌کنند تنها گوشه‌ای از شگفتی‌های این بوستان است که گردش در آن را برای گردشگران ماندگار خواهد کرد. بوستان حضرت ابراهیم؛ بوستانی چندمنظوره است که هم می‌توان در آن تفرج کرد و هم با مفاهیم و قصص قرآنی آشنا شد. هم‌مکانی است برای پیاده‌روی و آرامش و هم فضایی عمومی برای برگزاری و تماشای برنامه‌های فرهنگی، هنری و آئینی. این‌ها تنها گوشه‌ای از ویژگی‌هایی است که این بوستان را به مکانی جذاب برای گروه‌های مختلف جامعه تبدیل کرده است.
مسیر دسترسی

نقشه

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات


اطلاعات تکمیلی

استجابت دعای ابراهیم (ع) و تبدیل آتش به گلستان
[SHAMSIDATE]

استجابت دعای ابراهیم (ع) و تبدیل آتش به گلستان

ابراهیم پس از آن مشغول دعا به درگاه خداوند شد. در منابع روایی، دعاهای متعددی از ابراهیم در این لحظه نقل شده است. ابراهیم در میان منجنیق، لحظه‎ای ...

ادامه مطلب
داستان به آتش انداختن ابراهیم
[SHAMSIDATE]

داستان به آتش انداختن ابراهیم

بعد از واقعه بت شکنی حضرت ابراهیم (ع)، قوم او گفتند: «پس او را در برابر دید مردم بیاورید شاید گواهی دهد و با این گواهی او را به سزای عمل...

ادامه مطلب