بوستان بنادر

سفر به ساحلی با کشتی‌های چوبی قدیمی در بوستان بنادر تهران

بوستان بنادر

دور از هیاهوی شهر، سفری دریایی با کشتی های قدیمی

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: دارد
رستوران: دارد
کافه: دارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

بوستان بنادر

تاریخچه

سفر به ساحل

امکانات

تجربه ای جدید

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

بوستان بنادر

بوستان بنادر

اگر هوس کردید تا در میان هیاهوی تهران، سفری را به سواحل جنوب کشور تجربه کنید، بوستان بنادر می‌تواند بهترین گزینه باشد. شاید فانوس دریایی این پارک، اوّلین نشانه مختصّ بوستان بنادر باشد امّا با دیدن ساختمان بزرگ سازمان بنادر و کشتی‌رانی که به شکل کشتی ساخته شده یا مجموعۀ فودکورت جزیره که دقیقاً مانند کشتی‌های بادبانی و چوبی قدیمی طرّاحی شده، بیشتر در حال و هوای سواحل دریا قرار می‌گیرید. بوستان بنادر در طلایی ترین نقطۀ منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد ساخته شده است. بوستان آب و آتش از یک سمت، پل طبیعت و پارک طالقانی از سمت دیگر، پل‌های ابریشم و گنبد مینا از دیگر سو و البته منظرۀ فوق‌العاده‌ای که مشرف به تمام مناطق تهران است، بر اهمیّت و جذّابیّت این بوستان افزوده است.

مطالعه بیشتر

بوستان بنادر، یکی از پارک‌های مفهومی تهران است. این بوستان 53 هزار متر مربع وسعت دارد و در منطقۀ عباس آباد واقع شده است. در این پارک، انواع نمادهای مربوط به سفر و دریانوردی دیده می‌شود. یک فانوس دریایی سفید رنگ، مهم‌ترین نماد دریایی این بوستان است. از بالای این فانوس، می‌توان مناظر زیبای این بوستان و پارک‌های نزدیک (بوستان‌های آب و آتش، طالقانی، نوروز، باغ موزۀ دفاع مقدس و پل طبیعت) را تماشا کرد. وجود یک لنگر غول پیکر کشتی آن هم در ابعاد حقیقی، یکی از اعجاب‌آّورترین دیدنی‌های این پارک به شمار می‌رود. در گوشه و کنار پارک می‌توان انواع وسایل مروبوط به دریا و دریانوردی را دید. از رستوران‌هایی به شکل کشتی گرفته تا آلاچیق‌های بادبانی، تیوپ‌های نجات غریق، طناب‌های قطور کنفی و مسیر‌های چوبی که یادآور اسکله‌های دریایی هستند و ... وجود ساختمان بلندمرتبۀ سازمان بنادر و کشتیرانی که خود به شکل یک کشتی عظیم ساخته شده است در کنار این بوستان هم می‌تواند به جاذبه‌های این محل بیافزاید.

ورودی غربی پل طبیعت نیز در این بوستان قرار دارد. اگر از ورودی پارک آب و آتش وارد مجموعۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد شده‌اید، برای ادامۀ مسر پیاده روی به سمت پارک طالقانی و بخش‌های شرقی باید از بوستان بنادر و پل طبیعت عبور کنید. از سمت دیگر این بوستان، می‌توان به اسکیت پارک، گنبد مینا، بوستان نوروز و پل‌های ابریشم رسید.

بوستان بنادر

گشت و گذار با کشتی های چوبی

سفر در زمان با کشتی های چوبی قدیمی

تاریخچه

طرّاحان این بوستان می‌گویند که این‌جا را برای تفکّر در مفهوم سفر و زندگی ساخته‌اند و شانس تجربۀ کوتاهی از سفر دریایی را در نظر داشته‌اند. در این بوستان، پاتوق کشتی، پاتوق لنگرگاه و پاتوق فانوس دریایی برای خدمت رسانی به گردشگران وجود دارد. بوستان بنادر با فاصلۀ کمی از پارک آب و آتش افتتاح شد امّا هنوز هم پس از سال‌ها نتوانسته است جای خود را در دل گردشگران باز کند. اگر سری به این بوستان بزنید، در کمال تعجّب خواهید دید که بیشتر مردم در همان آغاز پارک آب و آتش ایستاده‌اند و کمتر کسی مسیرش را به سمت بوستان بنادر ادامه می‌رهد.

محلی برای خوشگذرانی

امکانات

مسیر ویژه پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، درشکه و راپل از برجسته ترین امکانات این بوستان به شمار می‌رود. گردشگران می‌توانند با استفاده از راپل، پرواز امن و پر هیجانی را تجربه کنند. راپل در اصل قرقره‌ای است که روی یک کابل فلزّی محکم حرکت می‌کند. بای این کار نیاز به دو ستون محکم و یک کابل مقاوم است که به خوبی بین دو ستون کشیده شده است. این اتّفاق در بوستان بنادر بین دو تپّۀ کوتاه رخ داده است. برای این کار، داوطلبان روی تپۀ بلندتر می‌روند و از یک دستگیره که با قرقره به طنابی بلند وصل شده، آویزان می شوند. این دستگیره به کمک قرقره روی طناب سر می‌خورد و باعث می‌شود فرد به تپۀ دوم که از نظر ارتفاع در محلی پایین‌تر قرار دارد، برسد. مسر سنگ فرش پیاده روی در این بوستان، حسّ قدم زدن در ساحل‌های سنگی را القا می‌کند و مسیر نرم و صاف دوچرخه‌نیز این امکان را به شما می دهد تا به راحتی با دوچرخه یا اسکیت در سطح بوستان حرکت کنید. ضمناً وجود اسکیت پارک در پایان این مسیر باعث شده تا افراد زیادی با اسکیت از این مسیر تردد نمایند.

وجود متنوّع ترین مبلمان پارکی در مسیر‌های بوستان بنادر این امکان را در اختیار شما گذاشته‌است که در صورت احساس خستگی، گزینه‌های متنوّع و زیادی را برای نشسن در اختیار داشته باشید که متشکّل از آلاچیق‌های چوبی، سایه‌بان‌های پارچه‌ای، نیمکت‌هایی هماهنگ از جنس چوب و سیمان و همچنین تعداد زیادی نیمکت‌هایی منحصربه فرد که از هرکدام تنها یک نمونه برای این فضا طرّاحی و ساخته شده است.
مسیر دلخواه را انتخاب کنید

نقشه

ورودی غربی پل طبیعت نیز در این بوستان قرار دارد. اگر از ورودی پارک آب و آتش وارد مجموعۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد شده‌اید، برای ادامۀ مسر پیاده روی به سمت پارک طالقانی و بخش‌های شرقی باید از بوستان بنادر و پل طبیعت عبور کنید. از سمت دیگر این بوستان، می‌توان به اسکیت پارک، گنبد مینا، بوستان نوروز و پل‌های ابریشم رسید.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

تم پارک یا بوستان‌های مفهومی چیست؟
[SHAMSIDATE]

تم پارک یا بوستان‌های مفهومی چیست؟

پارک تفریحی یا پارک موضوعی اصطلاح عمومی است برای یک مجموعه از مسیرهای گردشگری و دیگر جذابیتهای سر گرم کننده ای که به هدف گرد هم آوردن گروه کثیری...

ادامه مطلب