برج های آتش

تجربه ای متفاوت از آب و آتش در کنار هم

برج های آتش

شاید بزرگترین آتشی باشد که تا به حال دیده اید

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: ندارد
رستوران: ندارد
کافه: ندارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

آتش در کنار آب

تاریخچه

مشعل‌های روایتگر

امکانات

پرده های نقالی

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

برج‌های آتش

برج‌های آتش

چهار برج فولادی که ابتدای پارک آب و آتش قرار گرفته‌اند هر شب، با غروب آفتاب، زیبایی پارک را دو چندان می‌کنند؛ چرا که هر چند وقت یک بار، شعله‌های حجیم آتش از آنها زبانه می‌کشد و چشم‌ها را به خود خیره می‌نماید. از آن گذشته تلفیق شعله‌های آتش در آسمان با فواره‌های آبی که از زمین فوران می‌کنند، درست در کنار هم، می تواند علاوه‌بر تماشای لذّتبخش آب و آتش، یادآور علّت نام‌گذاری پارک هم باشند.

مطالعه بیشتر

یکی از مباحث مهم زیباسازی شهر "مبلمان شهری" است که در نحوه ساماندهی پیاده‌روها، ایستگاه‌های اتوبوس و مترو، فضاهای سبز شهری و پارک‌ها، خود را نشان می‌دهد. مبلمان شهری می‌تواند سهم مهمی در رضایت شهروندان و احساس دلبستگی آن‌ها به محیط زندگی خود بازی کند. در این میان پارک‌ها نقش مهمی دارند که متأسّفانه نسبت به سرانۀ جمعیت در پایتخت شلوغی مثل تهران، کمبود آن به چشم می‌خورد. وقتی به این مسئله فکر می‌کنیم، پی می‌بریم که پارک زیبایی همچون آب و آتش و مجموعه‌های دور و بر آن در منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد، چه راه تنفّس مهمّی برای شهروندان تهرانی است. شهروندانی که خسته از شلوغی و تنش مداوم شهر به این پارک قدم می‌گذارند با احساس رضایتی عمیق به خانه برمی‌گردند تا شروع خوبی برای یک روز کاری داشته باشند. پارک‌های زیادی در تهران وجود دارند که شما برای تفریح می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید و از دیدنی‌های آن لذّت ببرید. امّا جنس پارک آب و آتش انگار فرق می‌کند... هر بخش از آن زیبایی‌هایی دارد که می‌تواند جذّابیتش را نسبت به پارک‌های دیگر دو ‌چندان کند.

از ضلع شرقی پارک که وارد بشوید، پس از عبور از چمن زارها به چهار برج می رسید که در میان درختان و فضای زیبای پارک، گرداگرد میدانی قرار گرفته‌اند و اولین مکان تفریحی مجموعه اراضی عباس آباد را تشکیل می‌دهند. هوا که رو به تاریکی می‌رود، انگار جمعیت هم بیشتر به این سمت کشیده می شوند... با غروب آفتاب تقریبا هر نیم ساعت یک بار مشعل‌ها روشن می‌شوند و هر چه هوا تاریک‌تر می‌شود، بیشتر جان می‌گیرند... شعله‌های آتش هر از گاهی با صدای غرّشی بیرون می‌جهند و به تماشاچیان می‌گوید حالا وقت غصّه خوردن و فکر کردن به تنگناهای زندگی نیست. آتش حواست را پرت می‌کند و با شعلۀ مهیب خود چشم‌ها را خیره می‌کند. درست در کنار میدان آب! وجود فوّار‌های آب در کنار این ستون‌ها که در فواصل زمانی معیّن با یک ریتم خاص به حرکت در می‌آیند، تقابل آب و آتش را نشان می‌دهد. کودکان در میدان مشغول بازی هستند و گاه بزرگترهایی که دلشان می‌خواهد همراه آن‌ها شوند به زیر آب می‌روند. کمی که هوا سرد باشد، پس از خیس شدن، سردشان می‌شود و به کناره‌های برج‌ها پناه می‌برند تا با شعله‌های غافل‌گیر کننده‌‌ی آتش کمی احساس گرما کنند. ساختمان‌های فولادی 10 متری که شراره‌های آتش را تا ارتفاع هشت متر در آسمان شب پرتاب می‌کند.

برج های آتش

خود را میان آب و آتش قرار دهید

مشعل‌های روایتگر

تاریخچه

پارک آب و آتش با 24 هزار مترمربّع وسعت و انواع امکانات تفریحی ساده، سعی می‌کند با نور و رنگ و امکاناتی بسیار کم خرج همچون آب و آتش، شهروندان را به خاطرات خوش کودکی برده و با درگیر کردن هیجاناتشان توجّه آن‌ها را برای ساعتی از مشکلات زندگی در کلان‌شهر تهران کم کند.

برج‌های آتش علاوه‌بر این‌که یکی از عوامل نمادین کردن بوستان آب و آتش می‌باشند، با طرح‌هایی که روی بدنه‌ی فرفوژه‌ای آن نقش بسته است، روایتگر زندگی حضرت ابراهیم (ع) هستند. این برج‌ها با ارتفاع 10 متر، هر نیم ساعت یکبار، شعله‌های آتش را به آسمان می‌فرستند تا در کنار میدان آب بدون نیاز به راوی، روایتگر سرد شدن آتش بر حضرت ابراهیم (ع) باشند.

برج های آتش
برج های آتش
برج های آتش
برج های آتش

ممکن است با نگاه کردن به این برج‌ها یاد آتشدان‌های آتشکده‌های زرتشتی بیفتید، با این تفاوت که آتشدان آتشکده‌ها نباید در معرض نور خورشید باشد. احتمالا این هم یکی دیگر از هنرهای مبدعان این سازه باشد تا با نگاه کردن به آن علاوه بر یادآوری داستان حضرت ابراهیم حس و حال عرفانی به شما دست داده و تأثیرگذاری آن بیشتر باشد.

تلفیق فرفوژه با طرح و نقش‌های ایرانی که روی برج‌ها نقش بسته‌ است، همراه با شعله‌های آتش که از بالای آن به آسمان زبانه می‌کشد، مجموعه‌ای کامل از یک داستان را به تصویر در می‌آورد و همین باعث خاص شدن این سازه و همچنین این بوستان بین دیگر بوستان‌های نمادین شده است.

پرده های نقالی

امکانات

داستان فقط محدود به نقش‌ و نگارها و شعله‌های آتش نمی‌شود. سالن آمفی تئاتر محلی است با پرده‌های نقالی که در آن نقال‌ها داستان زندگی‌ حضرت ابراهیم را برای حضار شرح می‌دهد. برای رستوران و کافه دوستان هم تدبیری شده و در نزدیکی این سازه‌ها مجموعه رستورانی تعبیه شده است.

دسترسی به محل قرار گرفتن برج‌ها هم چندان سخت نیست. از سمت اتوبان حقانی که وارد بشوید، پس از عبور از پل آب و آتش و گذر از آبنمای ورودی به این قسمت از بوستان خواهید رسید. وجود نیمکت‌هایی که در سرتاسر بوستان قرار داده شده‌اند امکان استراحت حین تماشای آب و آتش را در هر لحظه به تماشاچیان می‌دهد.

شما ساعت‌ها می‌توانید بدون صرف هیچ هزینه‌ای از تماشای این دو عنصر حیات، لذت ببرید و یک روز خاطره‌انگیز را رقم بزنید. 
مسیر دسترسی

نقشه

برج های آتش درست در قلب پارک آب و آتش سر بلند کرده اند. برای دیدن این برج ها و نقش و نگار فلزّی کار شده بر رویشان تنها باید خودتان را به مشهور ترین پارک منطقه یعنی پارک آب و آتش برسانید. 

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

از هنر چلنگری تا محصولات فرفورژه در خانه‌های ایرانی مرور شد دمیدن روح ایرانی در سرمای فلز
[SHAMSIDATE]

از هنر چلنگری تا محصولات فرفورژه در خانه‌های ایرانی مرور شد دمیدن روح ایرانی در سرمای فلز

چلنگری هنر بومی ایرانی است که امروز کمتر کسی آن را با این نام می‌شناسد. هنری که روزگاری نه چندان دور، نه تنها رونق قابل توجهی داشته بلکه ...

ادامه مطلب