بوستان نوروز

سفرۀ هفت سین این پارک در تمام طول سال پهن است.

بوستان نوروز

نوروز پهار فصل

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: دارد
اینترنت وایرلس: دارد
رستوران: دارد
کافه: دارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

همیشه بهار

تاریخچه

نوروز همیشگی

امکانات

بوستان همیشه بهار

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

بوستان نوروز

بوستان نوروز

در قلب تهران و در بستر سرسبز اراضی گردشگری عباس‌آباد سفره نوروز در تمام سال پهن است. این سفره به همان سبک و سیاق سفره-های مادربزرگ در بوستانی که به نام یکی از کهن‌ترین آیین‌های ایرانیان در منطقۀ فرهنگی-گردشگری عباس آباد نامگذاری‌شده، گسترده شده‌است. بوستان نوروز، بوستانی ده هکتاری در جنوب غربی این اراضی است که بزرگ‌ترین بوستان پهنه غربی آن منطقه و مجموعه پارک آب‌وآتش نیز محسوب می‌شود. این بوستان با اینکه در کنار دیگر بوستان‌ها قرار دارد اما به جهت زیبایی‌های منحصر به فرد و وجود نمادی از سفره آیینی ایرانیان " نوروز" نام گرفته‌است.

مطالعه بیشتر

در این بوستان زیبا، طبیعت و آیین‌های کهن ایرانیان در کنار هم قرار گرفته‌اند و آن را به بوستانی مفهومی یا تم پارک مبدل ساخته‌اند. امروزه و در سراسر دنیا، بوستان‌ها در زندگی شهری به گونه‌ای طراحی می‌شوند که شهروندان بتوانند علاوه بر رفتن در طبیعت با رویکردهای فرهنگی و آموزشی نیز مواجه شوند. این همراهی توامان طبیعی و فرهنگی به شهروندان امکان می‌دهد تا در فضایی آرام و به دور از هیاهوهای زندگی شهری با سنت‌های دیرین خود که با آن انس و الفتی قدیمی نیز دارند همراه شده و لذت بیشتری از محیط پیرامون خود ببرند. درعین حال کودکان خود را نیز به این مجموعه آورده و به صورت بصری با مفاهیم سنتی و فرهنگی آشنا گردانند. ازاین‌جهت بوستان نوروز بوستانی، چند منظوره است که می‌تواند تمام این‌ها را با هم در اختیار شهروندان و گردشگران تهرانی قرار دهد.
همچنین در این بوستان، کشورهای همسایه نیز سهیم هستند. چهار هکتار از بوستان نوروز برای پارک اکو در نظر گرفته شده‌است تا در این فضای مشخص، نوروز به عنوان یکی از شاخصه‌های فرهنگی مشترک بین کشورهای عضو سازمان اکو معرفی و شناسانده شود. کشورهای عضو اکو که از قدیم، همگی نوروز را گرامی می‌دارند و فصل رویش جوانه‌ها را جشن می‌گیرند هر کدام سکویی در این بوستان به خود اختصاص داده‌اند. در بخش شمالی این فضا دوازده سکو به دوازده کشور عضو اکو و دو سکو نیز به کشورهای عراق و بحرین که نوروز را جشن می‌گیرند اما عضو اکو نیستند اختصاص پیدا کرده‌است تا به روش و سلیقه آیینی کشور خود جشن و گرامیداشت نوروز را به ایرانیان معرفی نمایند.
بوستان نوروز فراتر از کارکردهای تفریحی و فراغتی که تمام بوستان‌های دیگر نیز دارای آن هستند، توانسته است برای شهروندان ایرانی محیطی پویا در جهت کسب و کار و ترویج محیط‌زیست فرا منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد نماید.
این بوستان در امتداد چشم‌انداز تماشایی خود که با بخشی از مهمترین نمادهای بصری و مفهومی فرهنگ ایرانی تلفیق شده‌است؛ توانسته فرهنگ را با نمادهای مانای جغرافیای ایران پیوند بزند. این را می‌توان در تمام اجزای این بوستان از معماری فاخر دروازه ورودی آن گرفته تا ساخت دریاچه‌ای در میانه‌ی بوستان و نامگذاری آن به نام خزر مشاهده کرد.
وجود دریاچه خزر، منطقه اکو و حضور کشورهای همسایه در این بوستان بیانگر آن است که نگاهی ویژه و بین‌المللی در طراحی و ساخت بوستان نوروز وجود داشته‌است که هم به دنبال نزدیکی کشورهای همسایه به واسطه آیین مشترک نوروز بوده‌است و هم توانسته دریاچه خزر را به عنوان نمادی از همبستگی و دوستی معرفی نماید.

بوستان نوروز

حال و هوای عید را تجربه کنید

همیشه نوروز

تاریخچه

بهره‌برداری از بوستان نوروز سال‌ها پس از بازگشایی بوستان آب و آتش و بوستان بنادر صورت گرفته، برای همین هم این بوستان هنوز شهرت و محبوبیّتی شایسته‌ای پیدا نکرده است. بوستان نوروز که یکی از بزرگترین بوستان‌های منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد به شمار می‌رود، از سمت شمال به پل ابریشم و گنبد مینا می‌رسد. این بوستان با هدف نزدیک کردن اقوام و فرهنگ‌های ایران بزرگ شامل تمام کشورﻫایی است که پیشتر جزو قلمرو ایران محسوب می‌شدند امّا امروزه با اینکه دارای استقلال سیاسی هستند امّا از نظر فرهنگی و حتّی زبان رسمی اشتراکات فراوانی با کشور ما دارند . به همین نیز نام نوروز به عنوان یکی از اشتراکات این اقوام و کشور‌ها بر این بوستان قرار داده شده است.

بوستان همیشه بهار

امکانات

در بوستان نوروز، هر کشوری که نوروز را جشن می‌گیرد دارای یک سکّو و جایگاه ویژه است که در آن به معرفی آیین‌های بومی‌اش در حوزه گردشگری، نمایش آداب و رسوم، صنایع دستی و موسیقی محلی با محوریت آیین نوروز می‌پردازد. البته این جشنوارۀ بین‌المللی قرار است به شکل دائمی در بوستان نوروز برپا باشد امّا تاکنون فقط در تعطیلات نوروزی، امکان برگزاری آن فراهم شده است. در واقع در این بوستان با بهانه قرار دادن جشن دیرپا و کهن نوروز، تلاش شده‌است تا مردم این حوزه‌ی تمدّنی کهن دوباره با اشتراکات آیینی، مذهبی و اجتماعی گرد هم آیند و بتوانند در راستای پیشبرد و تقویت روابط شهری در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی حرکت کنند.

دیدنی‌های بوستان نوروز با جاذبه دریاچه‌خزر به اوج خود می‌رسد. این دریاچه که به شکل دریای خزر ساخته‌شده و شامل دو قسمت شمالی و جنوبی می‌باشد در مجموع 15500 مترمربع مساحت دارد و یکی از مناظر دلپذیر و خیره‌کننده بوستان نوروز محسوب می‌شود. عمق دریاچه‌ی یک و نیم متری آن محیطی مناسب برای پرندگان آبی ایجاد کرده‌است که در آن شنا کنند و به زیبایی‌های بصری آن بیفزایند. در حاشیه دریاچه مصنوعی خزر نیز فضاهای سبز و درختان و گل‌های زیبا خودنمایی می‌کنند تا فضایی مناسب برای پیاده‌روی یا دوچرخه سواری شهروندان خلق شود.

در کنار تمام عناصر مفهومی، ویژگی‌ها و کارکردهای فرهنگی که این بوستان درون خود جای داده‌است و می‌تواند بزرگسالان و کودکان را در تمام مقاطع سنی با خود همراه نماید؛ نمی‌توان از کارکردهای عام این بوستان غفلت کرد. در اینجا نیز به مانند تمام بوستان‌های مشابه باید به دنبال تفریح و سرگرمی کودکان بود . بوستان نوروز فضایی متناسب نیز برای بازی کودکان دارد که می‌تواند این مکان را هیجان انگیزتر و دلپذیرتر نماید. فضای بازی کودکان با طراحی ویژه بر اساس بازی‌های کودکانه و منطبق با نیازهای این گروه سنی، در جنوب بوستان نوروز ساخته شده‌است. در کنار این زمین بازی کودکانه و با توجه به وجود دریاچه مصنوعی خزر، فضایی نیز برای آب بازی و سرگرمی در فصول گرم سال در نظر گرفته شده‌است.

یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری در بوستان نوروز، وجود ده‌ها آلاچیق سنّتی چوبی است که با فواصل مناسب از هم می‌توانند میزبان تعداد زیادی از میهمانان این بوستان باشند. مسیر دوچرخۀ سراسری منطقه هم در این بوستان ادامه داشته و به راحتی می‌توان با دوچرخه خود را به این بوستان رساند. آب نمای موزیکال در دریاچۀ شمالی و پل بزرگ دریاچۀ جنوبی هم از دیگر دیدنی‌های این بوستان است. ضمنا فضای اطراف دریاچه ﻫای این بوستان پر از بوفه‌هایی است که انواع خوراکی‌ﻫا و نوشیدنی‌های سرد و گرم را در تمام فصول سال در اختیار مراجعان می‌گذارند.

مسیر دسترسی

نقشه

برای رسیدن به بوستان نوروز و لذت بردن از محیط زیبای آن اگر شهروندان در منطقۀ فرهنگی-گردشگری عباس‌آباد هستند و پیاده قصد حرکت به بوستان نوروز را دارند می‌توانند یکی از پل‌های ابریشم را انتخاب کنند. این پل‌ها به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که مسیر انتهایی تمام آن‌ها به بوستان نوروز و منطقه اکو خواهد رسید. با توجه به این پشتوانۀ فرهنگی نام ابریشم برای پل‌ها انتخاب شده است تا تداعی‌گر راه معروف ابریشم در طول تاریخ ایران و کشورهای همسایه که زمانی هرکدام از آن‌ها مهمترین بخش‌های مسیر تاریخی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی جاده ابریشم بوده‌اند؛ باشد. پیاده‌روی و یا دوچرخه سواری در این مسیر می‌تواند لذت بخش و بهترین انتخاب برای رسیدن به این قسمت از اراضی عباس‌آباد باشد.

مسیرهای دیگری که می‌تواند شهروندان را به بوستان نوروز برساند؛ عبور از بلوار آفریقا و ورود به خیابان دادمان و یا ورود به بزرگراه حقانی و سپس طی کردن خیابان دیدار تا انتها می‌باشد. بوستان نوروز در ضلع شرقی بلوار آفریقا و شمال بزرگراه رسالت قرار دارد و شهروندان می-توانند هر کدام از مسیرهای معرفی شده را برای رسیدن به آن طی کنند.همچنین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، خطوط بی‌آرتی و خط متروی یک تهران نیز می‌تواند شهروندان و علاقمندان را به این بوستان زیبا برساند.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

آشنایی با سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو (ECO)
[SHAMSIDATE]

آشنایی با سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو (ECO)

سازمان همکاری‌های اقتصادی – اکو - روز 28 خرداد 1369 طی پیمانی که میان وزیران امور خارجه ایران و ترکیه و پاکستان در شهر ازمیر ترکیه به امضا ر...

ادامه مطلب