پل ابریشم

پلی از جنس فولاد بر روی هیاهوی بزرگراه همّت

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: دارد
رستوران: ندارد
کافه: ندارد
زمان بازدید: آزاد

معرّفی

فرش قرمزی به سوی آسمان

تاریخچه

جاده‌ی ابریشم در تهران

امکانات

گذرگاهی سرگرم‌کننده

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

پل ابریشم 1

پل ابریشم 1

معماری متفاوت و زیبای پل‌های اراضی عباس‌آباد به شکلی است که از هیچ‌کدام نمی‌توان دل کند. پل ابریشم هم یکی همین پل‌ها است که هر روز تعداد زیادی برای رسیدن به گنبد مینا و بوستان نوروز از روی آن می‌گذرند. ظاهر جذاب پل و گنبد مینا که در محل خروج پل ساخته شده، همه را به سمت خود می کشد. کمتر کسی است که بتواند از زیبایی پل و رسیدن به گنبد مینا و تماشای بزرگراه همّت از روی پل بگذرد. این سازه‌ی زیبا، بوستان آب و آتش را به بوستان نوروز متصل می کند. 

مطالعه بیشتر

پس از پل طبیعت، که یکی از پر بازدیدترین پل‌های پایتخت و حتی ایران است، بد نیست به معرفی یکی دیگر از هفت پل منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد که به منظور دسترسی آسان به امکانات و کاربردهای تفریحی فرهنگی زمین‌های عباس‌آباد ساخته شده بپردازیم. بی شک جذّابیّت پل ابریشم چیزی کمتر از پل طبیعت نیست. پلی که پارک آب و آتش را به بوستان نوروز متصل می‌کند. پلی با ارتفاع نزدیک به 200 متر که بر فراز ضلع شمالی و جنوبی بزرگراه همت قرار گرفته و به منظور دسترسی راحت شهروندان به بخش‌های جنوبی منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس‌آباد ساخته شده است. یک سمت این پل، بوستان آب و آتش و سمت دیگر گنبد مینا و در ادامه، بوستان نوروز را می‌بینیم. سازه‌ای فلزی با ظاهری چوبی که با ایستادن روی آن تجربه‌ی هیجان‌انگیز تماشای ترافیک ماشین‌ها در اتوبان همت از ارتفاع 100 متری نصیبمان می‌شود و طبیعت زیبای پارک طالقانی و فضای بکر اطراف آن تهران را شهری سرسبز نشان می‌دهد! چنین پل‌هایی صرفاً محلی برای عبور نیستند بلکه فرصتی برای تماشای پایتخت آن هم از آن ارتفاع را برای شما فراهم می‌کنند. وقتی روی پل قرار می‌گیرید، گنبد مینا برای علاقمندان به نجوم که با هنرمندی هر چه تمام تر ساخته شده و سازه را چشم نواز‌تر کرده خودنمایی می‌کند. در این‌جا پل ابریشم همچون راهی است که زمین را به آسمان وصل می‌کند! گویا از تپه‌ها و چمنزار‌ها و درختان سر به فلک کشیده‌ی پارک، فرش قرمزی به سوی آسمان پر ستاره پهن کرده‌اند. یک راه ابریشمی برای عبور از بوستان و رسیدن به سازه‌ی گنبدی شکل شیشه‌ای، به رنگ آسمان و سازه‌های نجومی دیگر در اطراف آن، که حال و هوای یک گردش علمی را برای شما ایجاد می‌کند، محال است شما را به قدم زدن دعوت نکند. هوا که رو به تاریکی می‌رود جذّابیت پل صد چندان می‌شود. نور افکن‌هایی که در راستای میله های متقارن فلزی این سازه قرار داده شده می‌تواند جلوه‌ی خاص و ویژه‌ای را برای رهگذران اتوبان همّت و حتی عابران روی پل به ارمغان بیاورد. در تاریکی شب، پایتخت با رنگ و نورهای متفاوت، دیدنی تر است. ساختمان‌های کوتاه و بلند، برج میلاد، منظره‌ی زیر پل، همه و همه دلیلی برای یک بار رفتن و قدم و زدم روی آن است تا از نزدیک همه‌ی این لذت‌ها را بچشید!

پل ابریشم

فرش قرمزی به سوی آسمان

جاده‌ی ابریشم در تهران

تاریخچه

همانطور که جاده‌ی ابریشم در گذشته قاره‌ی آسیا را به آفریقا پیوند می‌داد، شاید پل ابریشم هم نمونه‌ی کوچک شده‌ی جاده‌ی ابریشم باشد که دو بوستان را به هم متصل می‌کند! بد نیست علت نام‌گذاری پل را هم همین موضوع بدانیم. پلی عریض با ارتفاع نزدیک 100 متر که فرصتی برای قدم زدن و رهایی از اضطراب‌های روزمره‌ی این روزهای تهران را فراهم می‌کند. کفپوش‌هایی با ظاهر چوبی که در عین حال از جنس چوب نیستند و از پل طبیعت الهام گرفته شده همراه با فرش قرمزی در میان که برای رفت و آمد دوچرخه مناسب است و نورهای رنگی روی زمین، خلّاقیّت و هنر طرّاح آن را نشان می‌دهد. این پل که در سال 93 به بهربرداری رسید به منظور دسترسی آسان‌تر به کاربری‌های فرهنگی و تفریحی که در زمین‌های عباس آباد وجود دارد تعبیه شده و با توجه به عرض طویلی که دارد، پیاده‌رویی برای عابران محسوب می‌شود که طبیعت زیبای اطراف آن، شما را از قدم زدن روی آن خسته نمی‌کند. 

پل ابریشم
پل ابریشم
پل ابریشم
پل ابریشم

طراحی مردن و امروزی این پل باعث تفاوتش با سایر پل‌های پیاده رو شده و قدم زدن روی آن حس تازگی به انسان می‌دهد. ساخت چنین پلی برای اتصال دو بوستان، همچنین عبور از روی بزرگراه همّت و رسیدن به یک منطقه‌ی کوچک نجومی، ایده‌ای فوق العاده از سوی طراحان بود که آن را منحصر به‌ فردتر کرده است.

گذرگاهی سرگرم‌کننده

امکانات

مسیر عبوری پل به گونه‌ای طراحی شده که بدون شیب و پله امکان عبور آسان از خود را به عابرین ‌می‌دهد. پس از پیاده‌روی روی آن می‌توانید از رستوران کشتی، که تجربه‌ی صرف غذا روی یک کشتی نمادین را به شما می‌دهد، همچنین رستوران غذای دریایی که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌، استفاده کنید. همچنین گنبد مینا و دیگر‌ سازه‌های نجومی همچون اسطرالاب و... که در انتهای این پل واقع شده می‌تواند پذیرای ذهن پرسشگر شما در زمینه‌ی نجوم باشد. ‌این پل برای طرفداران عکاسی هم خالی از جذّابیّت نیست. هم عکّاسی از مناظر زیبا و هم سلفی‌های مکرر برای فضای مجازی! از طرفی می‌توانید ارتفاعات کوه‌ها، عبور ماشین‌ها از بزرگراه و گنبد مینا را به تصویر در آورید و از طرفی هم می‌توانید با سلفی گرفتن از مناظر متعدد، خاطره‌ی گردش در یک روز خوب را ثبت کنید.

تا مسیر ابریشم

نقشه

هر روز هزاران نفر وقتی در اتوبان همّت معمولاً ترافیک سنگین را تحمّل می کنند، چشمشان به این پل زیبا می افتد امّا برای عبور از روی آن باید با پای پیاده به منطقۀ فرهنگی-گردشگری عبّاس آباد آمد. حالا اگر بخواهیم بین بخش های جنوبی و شمالی منطقه حرکت کنیم، مجبوریم از روی این پل بزرگ بگذریم پرا که این پل تنها راه ارتباطی بوستان آب و آتش و بنادر با بوستان نوروز است. با ورود به پارک آب و آتش، در مسیر پیاده روی پارک پیش بیایید تا ناگهان خود را روی این پل زیبا پیدا کنید در حالی که رود خروشان ماشین ها دارند در اتوبان از زیر پای شما عبور می کنند.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

اطلاعات تکمیلی

معروف‌ترین پل‌های جهان
[SHAMSIDATE]

معروف‌ترین پل‌های جهان

بیشتر پل ها به عنوان نمادی مهم شناخته می شوند و بخشی اساسی زیرساخت‌های مناطق مختلف جهان هستند. بعضی از این پل‌ها به خاطر هنر مهندسی و تأثیرگذاری ...

ادامه مطلب