پل طبیعت

تجربۀ قدم زدن در قلب طبیعت و رها شدن از زندگی شهری

پل طبیعت

با طبیعت در قلب سبز پایتخت

مسیر ویلچر: دارد
آنتن دهی موبایل: خوب
اینترنت وایرلس: ندارد
رستوران: دارد
کافه: دارد
زمان بازدید: قبل از 23:00

معرّفی

پلی به رنگ طبیعت

تاریخچه

درختی با شاخه های آهنی

امکانات

پلی برای ماندن

نقشه

مسیر دسترسی

تجربیات شما

تجربیات تلخ و شیرین شما

مطالب تکمیلی

بیشتر بدانیم

پل طبیعت

پل طبیعت

پل طبیعت با شکل عجیب و پیچیده‌اش، توجّه همه را به خود جلب می‌کند. این سازۀ بزرگ فولادی در فاصلۀ دو پارک بزرگ تهران یعنی بوستان‌های طالقانی و آب و آتش، آنقدر جذّاب است که هر روز هزاران نفر برای تماشا یا عبور از روی آن به منطقۀ عبّاس‌آباد تهران می‌آیند. در ترافیک شب‌های بزرگراه مدرّس هم سرگرمی اکثر راننده‌ها، تماشای این پل است که با نورپردازی خلّاقانه‌ای تزئین شده. باید روی این پل قدم زد تا حسّ بی‌نظیر قدم زدن در طبیعت را تجربه کرد. حسّی که در هر فصل از سال، رنگ و بوی متفاوتی دارد.

مطالعه بیشتر

در سرتاسر دنیا، پل‌های مخصوص پیاده‌روی، مردم زیادی را برای تجربۀ حسّ عجیب عبور از پل‌های معلّق به سمت خود می‌کشند و بازدیدکنندگان با هیجان مسیرهای تعیین شده را دنبال می‌کنند. در ایران نیز پل‌های پیاده‌روی بسیار محبوب هستند. مثلاً در اصفهان، سی‌و‌سه‌پل و پل خواجو از جذّاب‌ترین دیدنی‌های شهر اند که هر سال هزاران گردشگر را از روی خود عبور می‌دهند، امّا بی‌شک پل طبیعت تهران را می‌توان بزرگترین و جالب‌ترین پل پیاده‌روی ایران و بلکه خاورمیانه دانست که در دل پایتخت، دو بوستان سرسبز و زیبا را به هم متّصل کرده است. پل طبیعت با طرّاحی مدرن و پیچیده‌اش، بیش از آن-که یک شاهکار مهندسی باشد، یک اثر هنری است. این پل در مسیر پیاده‌روی طولانی در اراضی عباس‌آباد تهران بر روی درّه‌ای عمیق ساخته‌شده. یک سمت از پل طبیعت، پارک جنگلی پر پیچ و خم طالقانی قرار دارد و سمت دیگر آن، بوستان حضرت ابراهیم(ع) یا همان پارک آب و آتش مشهور قرار دارد. وقتی بر روی این پل باشکوه قدم می‌زنیم، کمتر می‌توانیم به سازۀ فلزی آن که مانند کلافی در هم پیچیده شده، بی‌تفاوت باشیم. تنها کافیست تا چند قدم بر روی این پل راه رفت تا احساس هیجان‌انگیز سبکی و معلّق بودن میان زمین و آسمان، حال آدم را بهتر کند. تقریباً هیچ کس نمی‌تواند موقع پیاده‌روی بر روی این پل، بی‌خیال وسوسۀ سرک کشیدن به دنیای شلوغ و پر هیاهوی زیر پل شود. نگاه کردن به حجم ترافیک ماشین‌های عبوری از اتوبان مدرّس به عنوان یکی از شاهراه‌های تهران، آن هم از آن ارتفاع، واقعاً حسّ کمتر تجربه‌شده‌ و هیجان انگیزی است. البته پل طبیعت بیش از آن‌که مسیری برای عبور باشد، محلّی برای توقّف و تفریح است. در تراس‌های طبقۀ سوم این پل که توسّط باغچه‌های معلّق زیبایی محاصره شده، می‌توان با دید 360 درجه، تمام تهران و دیدنی‌های متنوّع اراضی عباس‌آباد را تماشا کرد. کوه‌های البرز از یک طرف و پهنۀ بی‌انتهای دشت تهران از سمت دیگر، منظره‌ای خیره‌کننده دارد. یکی دیگر از جذّابیّت‌های خاص این پل، شب‌های آن است که نه تنها با نورپردازی منحصر به فرد پل، جلوۀ متفاوتی پیدا کرده، بلکه منظرۀ شهر هم با تمام نورها و رنگ‌هایش، همه را در جای خود میخکوب می‌کند. برج‌های بلند شمال تهران، خانه‌های بی‌شمار نیمۀ جنوبی شهر و خیابان‌هایی که همۀ تهران را با نور چراغ‌های خود خط‌کشی کرده‌اند هم از بالای پل طبیعت، دیدنی هستند. تماشای صف طولانی ماشین‌های گذری از اتوبان‌ها نیز همه را به فکر عکّاسی می‌اندازد. وقتی حرف از عکس و عکّاسی می‌شود، عاشقان سلفی‌های تکی و دسته‌جمعی بیشتر توجّهشان جلب می‌شود. در پل طبیعت می‌توان متفاوت‌ترین سلفی‌های عالم را خلق کرد. عکس‌هایی با پس زمینۀ آسمان، جنگل‌های سبز، کوه‌های البرز، اتوبان‌های شلوغ، برج میلاد و بزرگترین پرچم ایران و ...

پل طبیعت

تجربۀ قدم زدن در قلب طبیعت

پلی که ریشه در فرهنگ و طبیعت ایران دارد

تاریخچه

ممکن است وقتی دارید در پارک آب و آتش راه می‌روید و مشغول صحبت با دوستتان یا شنیدن موزیک‌های آرامش¬بخش پارک هستید، ناگهان متوجّه شوید که درست در میان پل طبیعت ایستادید و زیر پایتان ماشین‌ها با سرعت رد می‌شوند. دلیل این غافلگیری، طرّاحی خاص پل طبیعت است که ورودی‌های آن به احترام طبیعت و حفظ درختان قدیمی پارک، بسیار عریض ساخته شده. پایه‌های پل طبیعت هم با الهام از فرم درخت شکل گرفته تا با طبیعت اطراف آن کاملاً هماهنگ باشد. جالب است که در مراحل ساخت این پل از سال 89 تا 93 حتّی یک درخت هم در اطراف آن قطع نشده است. حتّی در ساخت کف‌پوش‌های مخصوص پل، از موادّی استفاده شده که در عین ظاهر چوبی، از جنس چوب نیستند.

IMG-INTRO
IMG-INTRO
IMG-INTRO
IMG-INTRO

معمولاً پل‌ها برای عبور ساخته می‌شوند امّا پل طبیعت طوری ساخته شده‌است که می‌توان بر روی آن ساعت‌ها ایستاد و سرگرم شد. معماری پل طبیعت این امکان را در اختیار عابران می‌گذارد که از تمام سطح آن برای قدم زدن، استراحت یا تماشای مناظر طبیعی و شهری، استفاده کنند.

با نگاه دقیق به سازۀ پل طبیعت، شاید به یاد پل خواجو بیافتید. این یک اتّفاق نیست و طرّاح آن در اثر خود به معماری سنّتی پل‌های ایرانی به خصوص پل خواجو توجّه کرده‌است. البته خطوط منحنی و قوس‌های موجود در این پل باعث شده تا ظاهر مدرن آن احساس خستگی و تکرار را از عابرای دور کند.

پل طبیعت با بیش از سیصد متر طول و چهل متر ارتفاع در سه طبقه، بزرگترین پل پیاده‌روی ایران است که شاید بتوان آن را بزرگترین درخت فولادی کشور با بیش از بیست هزار تن فولاد دانست.

پلی برای ماندن

امکانات

مسیر دلخواه را انتخاب کنید

نقشه

معمولاً پل‌ها دو ورودی دارند. پل طبیعت هم از این قاعده مستثنی نیست. برای رسیدن به یک سمت این پل، باید از بلند ترین نقطۀ پارک طالقانی و مسیر پیاده‌راه چوبی به سمت پایین سرازیر شوید و برای رسیدن به سمت دیگر پل، کافیست خود را به محلّ تلاقی بوستان آب و آتش و بوستان بنادر برسانید.

نظر خود را برای ما ارسال نمائید.

  نظرات


اطلاعات تکمیلی

پل‌های پیاده روی در جهان
[SHAMSIDATE]

پل‌های پیاده روی در جهان

شجاعت قابل سنجش نیست و چالش‌های زیادی برای اندازه‌گیری آن به وجود آمده است. شاید با نگاهی به پل‌های معلّق پیاده‌روی در دنیا، به راحتی قادر ...

ادامه مطلب